Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Boğaz Ağrısına Bitkisel Çözüm-Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer

boğaz ağrısına bal limon karışımı

boğaz ağrısına bal limon karışımı

Boğaz ağrısının verdiğini rahatsızlıktan bitkisel çözümlerle kurtulabilirsiniz. Yutmakta ve konuşmakta zorluk çekiyorsanız; boğazınızda ağrı, kaşıntı, kuruluk hissediyorsanız bu durumda antibiyotik, pastil gibi boğaz ağrısına iyi gelen ilaçları kullanmanız gerekebilir. Fakat ilaç kullanmak istemiyorum derseniz bitkisel çözümler ile bu rahatsızlığı atlatabilirsiniz.

Boğaz ağrısı için bitkisel çözümler

1. Meyan Kökü

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitki Çayları arasında önemli bir yere sahip olan Meyan kökü boğaz ağrısı için harika bir bitkisel ilaçtır. Meyan kökleri içindeki doğal kimyasallar, şişliği azaltarak mukoza salgısını inceltir. Öksürüğü engelleyerek boğazda bir rahatlama sağlar. Aynı zamanda da bazen boğaz ağrısına yol açan asit reflü için de kullanılabilmektedir. Boğaz ağrısını yatıştırıcı özelliği ile meyan kökünün pek çok kullanım yolu vardır. Meyan kökü ile meyan kökü çayı yapabilirsiniz. Bunun için meyan kökünü suda kaynatmanız yeterli olacaktır. Alternatif olarak, herhangi bir bitki çayına ya da normal siyah çaya bir tutam meyan tozu da ekleyebilirsiniz. Ayrıca gargara yaparken de bir miktar meyan kökü tozu kullanılabilir.

2. Kaygan Karaağaç Kabuğu

Kaygan karaağaç başta Kuzey Amerika’da bulunan bir ağaçtır. Bu ağacın iç kabuğu öksürük ve boğaz ağrısını gidermek için eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Boğaz ağrısını ve boğazda oluşan tahrişi tedavi etmek için kullanılan kaygan karaağacın iç kabuğunda müsilaj denilen bir jel gibi bir madde vardır. Pastil yapımında kullanılan bu jeli en doğal haliyle tüketirseniz daha etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Nasıl uygulanır?

Bir bardak su kaynatın. Kaygan karaağaç bitkisinden yaklaşık bir çay kaşığı kadar kaynayan suya ekleyin ve bir süre daha kaynatın. Altını kapadıktan sonra hafif ılınmasını bekleyin. Tamamen soğumasına izin vermeden tüketmelisiniz. Çünkü sıcak bir şekilde tüketirseniz boğaz ağrısına çok daha iyi gelecektir. Eğer hamileyseniz ya da bebek emziriyorsanız, kaygan karaağaç kullanmaktan kaçının.

3. Hatmi Kökü

Eğer boğazınız şiştiyse ve yutmakta zorluk çekiyorsanız boğazınızdaki acıyı yatıştırmak için Hatmi kökü çayı tüketebilirsiniz. Hatmi kökü Kuzey Amerika ve Avrupa’da bulunan bir bitkidir ve eski çağlardan beri boğaz ağrısı için bitkisel bir çözüm olarak kullanılmaktadır.

Hatmi kökü çayı yapmak için;

Bir bardak suyu kaynatın. Kurutulmuş 1 çorba kaşığı kadar hatmi kökü bitkisini kaynayan suya ekleyin. Yarım saat demlenmesi için bekledikten sonra süzün. Ilık bir şekilde tüketin. Hatmi çayından gün içinde üç dört bardak içerseniz boğazınızda oluşan şişliği ve tahrişi kısa süre içerisinde tedavi edebilirsiniz. Eğer bir diyabetik iseniz ve diyabet ilaçları kullanıyorsanız, hatmi kökü bitkisi kandaki şeker seviyesini düşürdüğü için bu uygulamayı yapmadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Hamile ve emziren kadınlar da hatmi kökü bitkisi kullanmamalıdır.

4. Hanımeli Çiçeği

Geleneksel Çin tıbbı, boğaz ağrısını yatıştırmak için hanımeli çiçeği çayını önerir. Hanımeli çiçeği özellikle iltihabı azaltmada yardımcı rol üstlenmektedir. Hanımeli çiçeği çayı yaparken yaprakları kullanmak yerine bitkinin çiçekleri kullanılır.

Hanımeli çiçeği çayı:

Bir litre suyu kaynatın. İçerisine 1 fincan hanımeli çiçeği ekleyin. En az on dakika boyunca kaynatmaya devam edin. Ardından süzün ve biraz ılınması için bekleyin. Günde en az 4 kere hanımeli çayı içerek boğaz ağrısından kurtulabilirsiniz. Eğer yakın zamanda ameliyat olacaksanız bu çayı içmemelisiniz. Çünkü hanımeli çiçeği kanı sulandırır ve ameliyat sırasında aşırı kanama riskini artırabilir. Kan pıhtılaşmasını yavaşlattığı için ameliyat zamanında en az iki hafta önceye kadar tüketilmemesi önerilir.

5. Fesleğen, Zencefil, Biber Çayı

Amerika, Avrupa ve Çin bitkisel çözümlerinin yanı sıra Asya’da da boğaz ağrısına yönelik çeşitli bitkisel

çözümler üretilmiştir. Özellikle Hintlilerin kullandığı bir çözüm olan fesleğen, zencefil ve karabiber

çayı bunlardan bir tanesidir.

Fesleğen, zencefil, biber çayı nasıl yapılır?

4 ila 5 yaprak fesleğen

1 tutam taze zencefil kökü

4 ila 5 adet karabiber

Bir tencerede su kaynatın. Harç ve havan tokmağı kullanarak fesleğen yaprakları, zencefil kökü ve karabiberi ezin. Eğer havan yoksa bitkileri ezmek için başka ağır bir mutfak aracını da kullanabilirsiniz. Kaynar suyun içine ezilmiş malzemeyi koyun. Su miktarı yarıya inene kadar kaynatmaya devam edin. Süzdükten sonra 1 fincan ölçekle hemen tüketebilirsiniz. Boğaz ağrısı tedavisi için günde 3 ila 4 kez tüketebilirsiniz.

6. Limon, Elma sirkesi, Karabiber ve Bal Çayı

Boğazı tedavi etmek için en geleneksel bitkisel çözüm limon ve baldır.

İhtiyacınız olacaklar:

1 tatlı kaşığı elma sirkesi

Bir tutam karabiber

Çeyrek limondan elde edilen limon suyu

1 tatlı kaşığı bal

1 bardak sıcak su

Sıcak su içerisine tüm malzemeleri ekleyin ve karıştırın. 5 dakika kaynattıktan sonra ılınmasını bekleyin ve günde 3 kere bir fincan kadar tüketin.

7. Tarçın, Bal ve Süt

Tarçın boğaz ağrısı tedavisinde etkili olan bir bitkidir. Boğazınızda kaşıntı varsa ya da eğer nezle iseniz tarçın boğazınızdaki rahatsızlık için çok daha işe yarayacaktır. Çünkü tarçın içerisindeki maddeler nedeniyle anti bakteriyel özelliğe sahiptir ve hastalığın yayılmasını önler. Geleneksel Çin tıbbı uzun süren ve balgamlı öksürük tedavisi için tarçını kullanmaya devam ediyor.

Tarçın, bal ve süt çayı nasıl yapılır?

1 su bardağı süt

Yarım çay kaşığı toz tarçın

Bir tutam kabartma tozu

1 yemek kaşığı şeker

1 tatlı kaşığı bal

Bir kaseye tarçın, şeker (kullanılıyorsa) ve kabartma tozunu koyarak karıştırın. Üzerine 1 su bardağı süt ekleyerek karıştırmaya devam edin. Bu karışımı ısıtın, kesinlikle kaynatmayın. Süt ve tarçın karışımı ısındıktan sonra üzerine bal ekleyip tekrar karıştırın. Gece uyumadan önce bu karışımı yapıp içerseniz boğaz ağrınız hızlı bir şekilde geçecektir. Eğer laktoz intoleransına sahipseniz ve laktoza karşı alerjiniz varsa süt yerine badem sütü gibi de kullanabilirsiniz. Dilerseniz sütsüz; sadece tarçın, zencefil ve balın bulunduğu bir tarçın çayı da hazırlayabilirsiniz.

Tarçın çayı

Yarım çay kaşığı toz tarçın

Yarım çay kaşığı toz zencefil

Çeyrek tatlı kaşığı karabiber

1 yemek kaşığı bal

1 fincan sıcak su

Bir fincan içerisinde tüm malzemeyi karıştırın ve üzerlerine sıcak su dökün. Boğaz ağrısı yatıştırmak için hemen içebilirsiniz. Dilerseniz gece yatmadan önce de tüketebilirsiniz.

8. Tuzlu su ile gargara

Boğaz ağrısı ve tahrişi için en eski yöntemlerden biri de içerisinde tuz bulunan ılık su ile yapılan gargaradır. Tuzlu ılık su ile yapılan gargara hem boğazda bulunan bakteriler temizlenmesine yardıcı olur hem de boğaz ağrısının yatıştırılmasını sağlar. Yüksek tuz konsantrasyonu ağrıyı dindirirken aynı zamanda rahatlama yaratır. Boğaz iltihabını azaltarak hastalığa neden olan virüslerin yok edilmesine yardımcı olur. Boğazda susuz bir ortam yaratır. Bakteriler susuz ortamda yaşayamadıkları için çoğalamazlar. Bu nedenle tuzlu su ile gargara yapıldığında bakterilerin büyümesini ve gelişmesi engellenir. Boğazdaki ağrı şiddetine bağlı olarak günde 4 ila 8 kez gargara yapabilirsiniz. Gargarayı yemeklerden sonra yaparsanız mideniz bulanabilir. Bu nedenle boş mide ile yemeklerden önce yapmanız daha iyi olacaktır.

9. Bal boğaz ağrısına iyi gelir mi?

Başka bir şeye gerek olmadan boğazınızı sadece bal ile de tedavi edebilirsiniz. Bal boğazı yumuşatan yapısıyla kuruluğu ve acıyı yok eden bitkisel bir çözümdür. Dilerseniz balı tek başına tüketebileceğiniz gibi sıcak su ve limon ile karıştırarak da tüketebilirsiniz. Bitki çaylarına ya da süte de bal ekleyebilirsiniz. Günde iki kez 2 yemek kaşığı bal tüketirseniz, 48 saat içinde boğazınızdaki mikroplar %100 oranında yok olacaktır. Şaşırtıcı olsa da bal mikroplar için inanılmaz bir bağışıklık sistemini güçlendirici bir doğal iksirdir.

Tüm bu bitkisel çözümleri evde kendi kendinize uygulayabilirsiniz. Tabi bu süre içerisinde hem kendinizi hem de boğazınızı dinlendirmeniz faydalı olacaktır. Sigaradan uzak durarak ve sıcak çorba gibi boğazdan geçmesi kolay besinler tüketerek daha çabuk iyileşilebilir.