Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Böcekler Ve İsırıkları Hakkında Bilgiler

Keneler, zehirli örümcekler, arılar ve bitler.. Çok daha fazla haşere ve böcek ısırdıkları zaman canlılara zarar verir.

Bu böcekleri ve ısırdıklarında insanlara olanları inceleyelim. Derimizin altına kadar iğnesiyle işleyen keneler açık alanlarda tehdittir. Çim ve bitkisi bol otsu alanlarda giyinik ve örtü yayarak oturalım. Keneler her zaman hastalık taşımasa da Kırım Kongo Kanamalı Ateşli hastalığı ciddi bir virüstür.

Ayrıca bir tür humma da taşıyabilirler. Kanla beslenen ve canlıdan canlıya pislik, mikrop ve zararlı şeyler taşıyan keneler hakkında dikkatli olalım. Sıcak ve nemli yerlerde sık görülürler kasık ve koltuk altını çok severler. Kol, bacak ve kafasından sıkıca tutulup ancak bir sağlık personeli tarafından düzgünce deriden çıkartılmalıdır. Cilde ve giysilere böcek kovucu ilaç uygulayın.

Siyah büyük zehirli örümcekler de risklidir. Ahşap ağaç kütükleri ve civarında yaşarlar. Zehirli siyah dul örümcek türü kırmızı, turuncu ve altın sarısı renklerinde de olabilir. Kum saat şeklinde uzun bacaklı siyah ve parlaktır. Kara dul örümceği ısırdığı yerde ağrı bırakır. Ağrısız da olabilir. Diş izlerinin olduğu yer kızarır. Hassasiyet oluşabilir. Şiddetli kas krampları, bulantı, kusma, nöbet ve kan basıncında artış görülür. Anti zehir ilaçları kullanılabilir.

Kaşıntılı baş biti de diğer tehlikedir. Kafa derisi ve boyun bölgesinde rastlanır. Kulak arkasında da görülebilir. Başkasıyla havlu, şapka ve tarağınızı paylaşmayın. Saç dökülmesi, kaşıntı ve enfeksiyon görülebilir. Bit ve yumurtaları sirke, losyon, krem ve reçeteli şampuan ile giderilebilir.
Diğer zararlılar, arı, dev karınca, pire, uyuz, tahtakurusu, akrepakrep ve hamamböceğidir.