Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür Bitkisel Çözüm İbrahim Saraçoğlu Ahmet Maranki

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür Bitkisel Çözüm İbrahim Saraçoğlu Ahmet Maranki

Böbrek taşı nasıl düşürülür

Böbrek taşı nasıl düşürülür

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür ve tedavi edilebilir buna bitkisel çözüm arayanlar için bu yazımızda hem böbrek taşı belirtileri nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz hem de böbrek taşına bitkisel çözüm yolları ve doğal tedavi kürleri hakkında önemli bulduğumuz bazı şifalı bitkileri sizlerle paylaşacağız.

Böbrek taşları toplumda oldukça yaygın görülen bir şikayet olup özellikle beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzının ortaya çıkardığı sonuçlar risk faktörü olarak ortaya çıkmaktadır.  Özellikle tuzlu yiyecekler tüketmek (kuruyemiş  dahil) çiğ sebze yeme alışkanlığı, aşırı miktarlarda çay kahve tüketimi gibi nedenler böbrek taşlarına neden olabilmektedir. Vücudun aşırı terleme (hiperhidroz) hastalığı nedeniyle vücuttaki sıvı atımının fazla olması da aşırı terlemenin nedenleri arasındadır.

Ne yazık ki ortalama bir diyet ve yaşam tarzı, böbrek taşlarının toplanmasının meydana gelişinde ve böbreklerin kristalleşmesinde etkilidir.

Bazı gıdalar böbrek taşına neden olabilmektedir. Tuzlu besinler, kuruyemiş, çiğ sebzenin çok tüketilmesi, protein alımının fazla olması, çay ve kahvenin fazla içilmesi böbrek taşı riskini artırır.

Sıcak havalarda vücuttaki suyun terleme yoluyla daha çok dışarı atılması idrarı azalttır bu da böbrekte taşın oluşmasını kolaylaştırır. Az su tüketimi de böbrek taşlarının oluşmasına uygun zemin hazırlamaktadır. Bu bakımdan bir yetişkinin günde ortalama 2 litre su tüketmesi alışkanlığını muhakkak edinmesi gerekmektedir.

Böbrek taşı belirtileri nelerdir:

Özellikle geceleri uykudan idrara kalkmak, bulantı şikayetleri, kusma (istifra etmek) kanlı idrar işemek gibi bazı belirtiler böbrek taşının en yaygın belirtileridir. Ayrıca karın bölgesinin yan tarafında oluşan şiddetli sancı da böbrek taşıyla birlikte görülür.

 

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür Bitkisel Tedavi Yolları

Ardıç Meyveleri (Taneleri): Ardıç  meyvesi iyi bir böbrek çalıştırıcıdır. Ardıç meyvesindeki özel bitkisel kimyasallar özellikle boşaltım sisteminde biriken mikropları kırıcı etki yapmaktadır.

Mısır Püskülü: Mısır püskülü hem ödem söktürücü hem de taş temizleyicidir. Mısır püskülü çayı olarak bilinen bitki çayı bilhassa böbrek iltihapları ve böbrek taşına neden olan idrar yolları rahatsızlıklarının tedavisinde işe yaramaktadır.

Limonata: Limonatanın da böbreklerde kristalleşmeye engel olduğu ve böbrek taşlarının oluşumunu baştan önlediği yapılan bilimsel çalışmalarda ortaya konulmuştır. Limonata ve turunçgil meyvelerde bulunan sitrat maddesi böbrek taşını küçülmek, çözmek ve idrarla dışarı atmak için bir hayli etkili olmaktadır. Bu alanda  California Üniversitesinde hastalara sıvı olarak limonata içirilmiş ve hastaların önemli bir kısmında böbrek taşları doğal yollarla parçalanarak vücuttan atılmıştır.  Yapılan deneyde böbrek taşlarının sadece vücutta oksalat ve fosfat türü kalsiyum taşları oluşturan böbreklerde genelde sitrit düzeyinin de düşük olduğu görülmüştür. Bu madde sitrik asidin bir çeşidi olup kanda bulunmakta ve idrar yoluyla böbreklere gelmektedir. Burada böbrek taşı oluşumunu önleyici bir etki mekanizması oluşturmaktadır.

Ayı Üzümü   (Uva Ursi): Ayı üzümü adı verilen yabani bitki meyvesi de böbreklerde kalsiyum dengesini oluşturmakta ve böbrek taşı oluşumuna önemli ölçüde engel olmaktadır.

Kara Hindiba Yaprağı:  Ülkemizde de kolayca ve yaygın bir biçimde bulunabilen bir  yabani ot olan Karahindibanın yaprakları böbreklerin çalışmasını hızlandırmakta ve içerdiği bitkisel kimyasallar aracılığıyla böbrek taşı oluşumuna engel olmaktadır.

 

Magnezyum ve B6 Vitamini 

Özellikle Magnezyum takviyeleri, böbrek taşılarının meydana gelmesine daha en baştan engel olabilmektedir. Magnezyumun bulunduğu ortamda böbreklerde kalsiyum çökmesi sonucu böbrek taşı veya böbrek kumları oluşumuna mani olunabilmektedir.  Kalsiyum oksalat kristalleri olarak bilinen kristal türü böbreklerde birikmekte ve zamanla böbrek taşlarına dönüşmektedir. Bu aşamada magnezyum takviyesi alan kişilerde bu birikme gerçekleşmemektedir. Özellikle ailesindeki bireylerde böbrek taşı şikayeti olan kişilerin magnezyum bakımından zengin besinler ile beslenmesi ve gerekiyorsa magnezyum takviyesi alması faydalı olacaktır.

 

B6 vitamini de böbrek taşı oluşumuna doğal çözüm getirme kapasitesi olan bir vitamindir. Kalsiyum metabolizmasını dengeleyen B6 vitamini böbreklerde oksalat birikmesine engel olamaktadır.  Yapılan bir araştırmada, böbrek taşı bulunan kişilere  1.5 yıl boyunca 250-500 mg. günlük B6 vitamin takviye edilmiş ve bu kişilerde tedavi sonrasında böbrek taşı şikayetleri kaybolmuştur.