Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Biyolojik Geri Bildirim Tedavisi Nedir?

Biofeedback tedavisi, kas gerginliği , kan basıncı ya da kalp hızı gibi fizyolojik süreçleri kontrol etmek için hastaları eğitici bir tedavi şeklidir.

Biyolojik geri bildirim tekniği kullanılır. Hastanın iradesi ve terapistin manipülesi ile işlem yürütülür. Kronik ağrı, idrar kaçırma, yüksek tansiyon, baş ve migren ağrılarında kullanılır. Tedavinin üç yaygın türü vardır:

Termal cilt sıcaklığını ölçer,
Elektromiyografi kas gerinliğini önler,
Nörogeribildirim beyin dalgaları aktivitesini düzenler.

 

Şiddetli stres ve ağrı olduğunda uygulanması önerilir. Gevşeme ve zihinsel egzersizler dahildir. Cilde elektrotlar takılır monitörde süreçler gösterilirken hastanın performansı ölçülür. Elektrot izleme kutusundan geri besleme sağlanır. Oturumlar 1 saatten az sürer. 8 seans sonra olumlu sonuçlar alınmaya başlanır. İlaç ve terapiyle yenilemeyen sorunlar bu yöntemle aşılır.

Nonivaziv kişiler ve gebeler için ilaç alınamadığından alternatif ve etkili bir çözümdür. İdrar kaçırma ve anksiyete gibi sorunlarda sonuçları etkilidir. Raynaud hastalığına iyi gelen bir tekniktir. Dolaşımı düzenler kronik kabızlığı giderir. Rektal genital ağrılar, gebelik sorunları, bilişsel davranış sorunları, uyku sorunları, baş-çene-kas koordinasyonu, çocuklarda konuşma zorluğu gibi tedavilerde kullanılır.