Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Biriyle İlişki Yaşamak Depresyona Neden Olabilir Mi?

Çiftler üzerinde ilişkinin yıpratıcı etkileri araştırılmıştır. Birine bağlanmanın maddi manevi her yönden sarsıcı sonuçları olabiliyor.

Depresyon da bu sonuçlardan biri. 20 ve 30 yaşları arasındaki kadınlar ilişkilerinde tartışma varsa depresyona girebiliyor. Üniversiteli genç kadınlarında aşıklar arasında yaşanan sorunlar depresyona neden oluyor. Açık olmak gerekirse kadınlar erkeklere daha çok bağlanıyor ve bir tartışmada derin ruhsal yaralar alabiliyorlar.

Bu da tekrarlandıkça depresyona varabiliyor. Cinsel hayatları da kötü etkileniyor. İlişkilerinde sorun olan çiftlerin cinsel hayatları da sorunlu geçiyor. Rahat seks yapılamıyor, orgazm olunamıyor ve hiçbir anlamda tatmin sağlanamıyor. 13 ay boyunca 483 üniversite öğrencisi ile ABD’de yapılan ilişki araştırmalarında bu sonuçlar ortaya çıkmıştır. Katılımcıların yarısı ilişkilerinde tartışma ve sorunların olduğunu belirtmiştir.

Bu da cinsel ve duygusal olarak yıpratıcıdır ve kadınları depresyona sürükler. Derin ikili ilişkilerin birden bitmesi, aldatılma, büyük kavgalar gibi yıpratıcı durumlar aşık olan kadınları depresyona itiyor. Depresyon ise cinselliği tamamen bitirebiliyor. Keyfimizi bozan durumlara karşı güçlü durmalı, yakınlarımızdan veya uzmanlardan yardım almalıyız. En güzeli de ilişkimizi sağlam ve huzurlu bir hale getirmeliyiz.