Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Birini Sevdiğinizde Yaşadığınız Bedensel Ve Duygusal Değişimler

Çok sevdiğiniz bir arkadaşınızla bile tartıştığınızda göğsünüzün sıkıştığını hissedersiniz.

Değer verip sevdiğiniz ve aşkı hissettiğiniz kişilerle aranızın bozulması sağlığınızı da bozar. Sevgi bağlılık aşk gibi duygular bedende ve ruhta değişimlere neden oluyor. Finlandiya Ulusal Bilimler Akademisi tarafından yapılan bir araştırmaya göre dünyanın neresinden olursanız olun, duygusal durum değişiklikleri ruh ve bedende aynı etkilere sahip.

Yani Amerikalı, Asyalı, Avrupalı diye bir ayrım yapılamaz. İnsan, insandır. Dünya çapında insanlar aynı etki ve tepkilere sahip. Araştırma için, Aalto Üniversitesi’nden araştırmacılar çeşitli ülkeden 701 kişiyle bu araştırmayı yürütmüştür. Vücut ve ruhsal durumlarında hemen hemen aynı etkiler görülmüştür. Şaşkınlık, kıskançlık gibi bazı duygular olaylar karşısında birbirine benzer tutumlarda ileri sürülmüştür.

Araştırmaya katılan kişiler Finlandiya Tayvan ve İsveç’ten gelmiştir. Çalışmada katılımcılara boş organ resimleri verilmiştir. Fiziksel ve ruhsal tepkilerinde hangilerinin daha önde olduğunu öğrenmek için diledikleri bölgeleri işaretlemeleri istenmiştir. Daha tepkili ve coşkulu olan bölgeler parlak işaretlenmiş, daha az etkilenen organlar daha koyu işaretlenmiştir. Aşağıda koyu ve açık işaretlenen vücut bölgeleri verilmiştir.

 

Vücut otomatik olarak tüm bu duygu ve durumlar karşısında aynı tepkileri gösteriyor. Açık parlak yerler çok etkilenen alanlarımız. Koyu yerler daha sakin kalan yerler.