Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Birçok Kimyasal Üreme Sorunlarının Nedeni Olabiliyor

Kimyasal Bisfenol A muhtemelen bir kadının üreme sistemini bozabilir, yumurtalıklara zarar vererek düşük ve ölü doğumlara sebep olabilir.

Üreme ve cinsel sağlığı tehdit eder, erken doğum, düşük, doğum kusurlarına sebep olur. Bebeklerde kromozom sayılarını bozabilir. Bu kimyasal madde, plastik şişe, alüminyum teneke, balatalar, gıda paketlerinde sıkça bulunur. Bu maddelere temas halinde gebelik ve kadın üreme sistemi riske girer. Bu kimyasallar çocuklarda kalp hastalığı , kanser ve obezite gibi risklere de neden olabiliyor.

Günlük tek doz düşük BPA kimyasalına maruz kalan kadınlarda bu sonuçlar görülmüştür. Yumurta gelişiminin erken evresinde yumurta hücreleri düzgün bölünmeden saparak üreme sorunları başlıyor. Bu da doğum kusurlarının başlangıcı demek oluyor. Anne karnında bu kimyasaldan etkilenen bebekte hastalıklar gelişiyor.

Yanlış ve eksik kromozom sayıları ile yumurta hücresi düzgün bölünmemeye başlıyor. Büyüme ve gelişim evresi tamamen hatayla tamamlanıyor hatta tamamlanamadan düşük, erken doğum ve ölü doğumlar görülebiliyor. İnsanla aynı üreme sistemine sahip al yanaklı maymun ve kemirgenlerde de bu deneyler yapılmış ve sonuçlar kanıtlanmıştır.