Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Birçok Kadın Gebelikten Önce Folik Asit Kullanmıyor

Gebelikten önce folik asit kullanılmaya başlanmalı oluşacak gebelikte bebeğin sağlığı için bu gerekiyor.

Gebe kalmayı düşünüyorsanız gebe kalmadan evvel folik asit kullanmaya başlayın. Ayrıca gebelik süresince de düzenli kullanımı şart. Araştırmaya göre çoğu kadın gebelik öncesi folik asit kullanımının gerekliliğini bilmiyor. Herhangi bir ek rejime beslenme değişikliğine başlamadan önce de mutlaka doktorunuza danışın.

Gebe kalmayı planladığınızı anlatın. Gereken folik asit kullanımı ve beslenme programını doğum uzmanı veya kadın hastalıkları uzmanı size verecektir. İngiltere’de Quinn Üniversitesi ve diğer ekipler tarafından 3 yılda 500 bin kadın incelenmiş ve bu sonuçlara varılmıştır.Bebek ölümleri ve ciddi oranda sakatlık vakaları gibi gebelik ve doğum kusurları folik asit yetersizliğine bağlı bulunmuştur.

Gebelikte günlük 400 mg civarı folik asit kullanılır. Gebenin veya kadının yaşı etnik kökeni ve sağlığına göre bu düzeyler değişebilir. Gebelik ve doğum sorunları folik asit alımıyla %35 oranında azaltılır. Bebek omurilik gelişimini tamamlar riskli durumlar önlenmiş olur. Beyin sorunları %72 azaltılmaktadır.