Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Bir Tür Optik Cihazla Hastalıklar Teşhis Edilecek

İnsan gözündeki yapıdan ilham alarak bir cihaz geliştirildi ve bu cihazla hastalıklar teşhis edilebilecek.

Almanya’da Freiburg Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, bu teknolojiyle cilt kanserinin erken belirtilerini tespit edebilecek ve görüntüleme cihazları yerine kullanabilecek. Bilimsel ve tıbbi araştırmalarda mikroskop yanında bu cihaz oldukça işe yarayacak.

Hafif bir objektif ve hareket eden sıvı bileşene sahip bu cihaz yüksek düzeyde görüntüleme imkanı sunuyor. Bu şekilde kullanılacak ilk teknoloji. Göz muadili bu sistemde odak ışık görüşü gibi göze benzer gelişmiş bir yapı mevcut.

İnsan gözüne duyarlı bu mekanik cihaz mesafe, ışık ve odak noktası ayarına sahip. Lensten geçen ışık miktarını ayarlamak için gözün irisi açılıp kapanıyor. Mini motorlar ve silikon cihazın yapımında kullanılmıştır. Özellik değiştirmek için de sıvı elektrik gerilimi ile yönetiliyor.

Karanlık halkalar genişletilebiliyor ve manipüle edilebiliyor. Geleneksel görsel izleme cihazlarından sonra bu son teknoloji cihazıyla başka hangi hastalıklar incelenecek merak konusu. Cihazın boyutunun küçültülecek ve işlevlerinin azaltılacak olması hakkında çalışmalar sürüyor.