Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Bir Kadeh Şarap Depresyonu Önleyebilir

Haftada bir iki kadeh kırmızı şarap kalp sağlığını koruyor. Peki, depresyona da iyi geldiğini biliyor muydunuz?

Bir İspanyol çalışmasına göre, şarap dahil diğer alkollü içecekleri aşırı tüketmek depresyon ve ruh sağlığına iyi gelmiyor. Fakat kararında şarap içmek depresyona iyi geliyor. Pamplona Navarra Üniversitesi, koruyucu hekimlik ve halk sağlığı bölümü başkanı Dr Miguel Martinez – Gonzalez bildirmiştir.

Çalışmada diğer ruh sağlığı hastalıkları da araştırılmıştır. Duygusal varlıkla alkol alımı arasında ilişki vardır. Şarap, depresyonu önlemede belirgin bir etkiye sahiptir. Ilımlı yapar ve kalp hastalığını da önler. Koruyucu ve risk faktörleri içerir.

Eğer alkol tüketicisi değilseniz hiç başlamayın. Sağlıklı olması açısından da içiyorsanız da şarap tüketin. Fiziksel olarak aktif bir hayatı olan evli erkekler üzerindeki ılımlı etkisi daha fazladır. Yalnız yaşayan, tek veya boşanmış olan hareketsiz kalan kişilerdeki depresyon daha ağırdır.

Yeteri kadar sosyal yaşam, depresyonun ağır etkilerinden korur. Araştırmada depresyona neden olan sigara, evlilik ve diyet gibi faktörleri de incelemiştir. Bu çalışmada incelenen yaş grubunda majör depresyon artışı göz önüne alındığında, ılımlı alkol tüketiminin koruyucu etkileri ilgi çekmiştir.