Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Bir Bakışta Tarama, Görüntüleme Ve Kontrol Testleri

Erkekler için abdominal aort anevrizması tarama testi. Karnın ana arterlerindeki şişlik ultrason ile taranır.

Anevrizma büyük ise patlama ve ölüm meydana gelebilir. Alkolü sık tüketen erkekler risk altındayken, 65-75 yaş arası erkekler bu kontrolden geçmelidir. Sigara ve alkol kullanmayan erkekler en az risk grubunda.

Alkolü kötüye kullanma testinde 18 yaş üstü kişilere bir dizi sorular sorulur. Sorunun kaynağına inilir. En az yılda bir kez fiziksel bu testten geçmek gerekir.
Koruyucu aspirin tedavisi küçük dozlarda inme ve kalp riskini önlediğinden 45 yaş sonrası kadın ve erkekler yılda bir kez kan sulandırıcı ve aspirin ilaçlarını doktora danışarak kullanabilir.

Tansiyon testleri ise tansiyon hastalığı ve felç riski bakımından önemlidir. Yüksek tansiyonu erkenden önlemek için önemlidir.
Kolesterol testi. Kan değerlerine ve kolesterol ölçümlerine bakılır. 12 saat açlıktan sonra kan şekerine ve ilgili testlere bakılır.

Kolorektal kanser testi. Kolon ve rektum bölgeleri taranır. Kan testi ve dışkıda kan incelenir. 50 yaş sonrası 10 yılda bir kolonoskopi yapılmalıdır.
Bunların dışında senede bir depresyon testi, tip 2 diyabet testi, HIV testi (riskliyseniz 3-6 ayda bir), obezite testi ve madde bağımlılığı gibi testler yaptırılmalıdır.