Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Bipolar Bozukluk Nedir, Tedavisi Nasıldır?

Manik depresyon olarak adlandırılan bipolar (iki kutupluluk) bozukluk aşırı ruhsal değişimler olan bir durumdur.

Roller coaster (havada giden hızlı tren lunapark oyuncağı) ile giderken hayal güçlerinde yavaşlarlar ve hayatın zirvesinde olduklarını sanabilirler. Yükseklik ve alçaklık kavramları değişkendir. Amerika’da %2 oranında yetişkin insanı etkilemektedir.

Depresif aşama belirtileri, depresyon, üzüntü, kaygı, enerji kaybı, umutsuzluk ve konsantrasyon güçlüğüdür. Az uyku, intihar düşüncesi ve kilo kaybı da görülür.
Manik aşama belirtileri, ego yükselmesi, ajitasyon, konuşkanlık, az uyku, kolay avunmama ve sürekli birileriyle yarış halinde olmadır.

Beyin kimyasallarındaki anormal dalgalanmalardan ileri gelir. Düzeyleri yükselince hastada mani meydana gelir. Düşük olduğunda depresyon gelişir.
Kararlı ve üretken bir yaşam için tedavi amaçlı olarak ilaç verilebilir. Duygudurum iniş çıkışlarını kontrol eder. Reçete antipsikotik ilaçlar ve antikonvülzan ilaçlar uygun görülür.

İş, okul, yaşam üzerine konuşma tedavisi de yararlı olacaktır.
Yeterli miktarda uyku, düzenli beslenme ve egzersiz de tavsiye edilir.

Elektrokonvülsif Terapi (EKT) ise Bipolar bozukluğu olan bazı insanlara yardımcı olabilir. Beyinde elektrik akımını kontrol eder. Ciddi belirtileri azaltan hızlı bir yöntemdir. Bir hasta ilaç veya psikoterapi ile düzelmezse EKT genellikle son çaredir.