Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Bipolar Bozukluk Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Bipolar bozukluk aşırı ruh hali değişimleri ile karakterize olan enerji aktivite dalgalanmaları yaşatan çift kutupluluk sorunudur.

Günlük işlerde kişi zorlanır. Manik depresif bir durum olabilir. İlişkileri kötü gider, umutları zayıftır, kariyer ve eğitimlerinde geride kalırlar. Duygusal değişimler ezici güçte olabilir hatta intiharı düşündürebilir. 15-25 yaşları arasında ilk kez rastlanır. Dünyada ortalama %3 oranında insan bundan etkileniyor.

Kadın ve erkek aynı riske sahip. Ayrıca bipolar bozukluk , şizofreni , otizm spektrum bozuklukları , DEHB ( dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ) ve majör depresif bozukluk olarak ortaya çıkabilir. Genetik nedenleri olabilir. Kan bağı olan akrabalarda varsa kişide de görülebilir. Erken başlangıcın riskini de genetik rolü artırır. Beyinde meydana gelen biyolojik özellikler de sebebi olabilir.

Fiziksel hasar ve bozulmalar kafa travmaları gibi beyinsel değişimler neden olabilir. Beyinde kimyasal dengesizlik – nörotransmitter dengesizlikleri depresyon ve ruhsal sıkıntıların nedenidir. Beyin hücreleri arasındaki iletişim kopabilir ve bu sorunlar ortaya çıkabilir. Çevresel faktörlerden ise, istismar, ruhsal stres, kayıplar ve travmatik ciddi olaylar bipolar bozukluk sebebi olabilir.