Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Bıçak Altına Yatmadan Kozmetik Estetik Mümkün Mü?

Bir yaştan sonra aynalar bize ihanet etmeye başlar. Bazı küçük estetik müdahaleler ile yaşlanma etkilerinden kurtulabiliriz.

Göz ve dudak çevresindeki kırışıklıklar, yaşlılık lekeleri, yer yer sarkmalar hepimizin başına geliyor. Bıçak altına yatmadan kesme biçme olmadan estetik değişimler yapılabilir mi? Kimyasal peeling işlemi son geliştirilmiş estetik teknolojilerinden biri. Peeling işlemi kimyasal teknikle uygulanıyor ve sonuç mükemmel oluyor.

Kimyasal peeling cildin dış katmanlarını düzenler pul pul dökülmesini önler. Asit solüsyonu etken maddesidir ve bu çözelti genelde glikolik asit, laktik asit, salisilik asit, fenol ya da trikloroasetik asit kombinasyonundan oluşur. Uygulama en az 15 dakika boyunca sürer. Kaşıntı ve tahriş yapabilir. Birkaç gün içinde cildin üst katmanlarında etkileri görülecektir.

Cilt soyulduğunda genç ve güzel görünüm belirecektir. Bir diğer işlem, mikrodermabrazyon tekniğidir. Cildin üst kısımlarındaki yanık ve lekeleri tedavi eden bir tür kozmetik estetik çözümüdür. Güneşin verdiği hasarı telafi edicidir kum taneleriyle peeling gibi uygulanır. Kanama riski vardır. İyileşme süresi 1 haftadır.

Mikrodermabrazyon cerrahi olmayan bir alternatiftir. Ayrıca kırışmalar, ince çizgiler, kahverengi lekeler ve akneler de aradan çıkarılır. Genç ve taze bir görünüme kavuşulur. Nonablatif lazer fraxel tekniğinde ise dış tabakaya zarar vermeden deri yüzeyine nüfuz edilir. Bu teknik, kolajen üretimini uyarır ince çizgileri azaltır ve cilt tonunu ve sıkılığını artırır.

Lokal anestezi uygulanır. Lazerli ışık darbeleriyle cilt kusurları kapatma işlemi de rağbet gören işlemlerdir. Kozmetik cerrahi işlemleri tamamen risksiz değildir. Topikal anestezik veya enjektabl dolguda alerji riski vardır. Kişisel riskler içerdiğinden cildiyeciyle konuşmadan karar verilmemelidir.