Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Beyin Taramalarında Esrarkeşlik Durumu İncelendi

Ağır esrar kullanıcılarının beyinlerinin içinde büzülmüş bir kısım beyin taramalarında görülmüştür.

Bellek görevleri aksıyor, beyin performansını kötü etkiliyor. Madde kullanmak beyni tamamen iflas ettiriyor. Esrarla birlikte alınan alkol ise sürekli tüketildiğinde belleği parçalayarak beynin içini ele geçiriyor. Kısa süreli hafıza sorunları da ortaya çıkıyor. Psikiyatri ve davranış bilimlerini ilgilendiren bu konuda insan sağlığı ve madde kullanımı hakkında yeterince bilinçlendirme yapılmıyor.

Genç yaşta esrar kullanmaya başlayan insanlarda bu semptomlar çok daha ilerliyor. Hafıza testlerinden olumsuz sonuçlar alınıyor. Esrarkeşliği benimseyenler beyin işlevlerinden oluyor. Sigara ve alkol de bu bağımlılığı eklenince kişinin hayatı mahvoluyor. Hele ki şizofreni hastaları gibi hastaların kesinlikle madde kullanmaması ayrıca ilaç alanların uzak durması gerekir.

Hiçbir surette esrar ve uyuşturucu kullanılmamalıdır. Sonu ölüme kadar varabilir. Günlük yaşamda bellek ve hafıza sorunları yaşayan bu kişiler sürekli uyuşuk olduklarından kolay kandırılırlar. Bir noktadan sonra şizofreni ve depresyon gibi bellek, akıl ve ruh sorunları ortaya çıkar. Klinik araştırmalarda esrar kullanan kişilerde bu sonuçlar çıkmıştır. Toplumun bilinçlenmesi ve madde bağımlılığından kurtulması, tedaviye gitmesi şarttır.