Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Beslenmede Yapılan Yanlış Ve Suistimaller

Hangi gıdalar yararımıza hangileri ticari çıkarı olanların dayattığı sağlıksız seçimlerden?

Sezar Salatası. Sağlıklı olduğunu düşünürüz. Ama küçük bir kasede 300-400 kalori ve 30 gram yağ barındırır. Sadece bir iki kaşık tadına bakın ve parmesan peynirli hazırlayın.

Meyveli Şekerler. Sağlıklı taze ve meyveli diye iyi bir seçim sanmayın. Bir meyveli şekerde 80 gram yağ, 350 kalori bulunur. Meyve yerine konsantreleri kullanılır dondurmalı olanları da tehlikelidir. Az yağlı yoğurt, süt ve taze meyvelerle kendiniz hazırlayın ve az tüketin.

 

Enerji barları. 500 ve üzerinde kalori içeren gofret ve bar çubuklar tehlikelidir. Aç ve enerjiye ihtiyacı olan sporcu ve dansçılar için idealdir. Az protein içerir ve geçici enerji sağladığı gibi çok kalori içerir. Bol lif içeren şekersiz olanları tercih edin.

Şekersiz ürünler. Kilo kaybını dikkate alanlar şekersiz ürünlere yönelir. Yapay tatlandırıcılı yiyecek ve içecekler 300 kalori ekstra içerir ve kilo alımını aksine hızlandırır.

%2 Sütlü Latte. Az yağlı sütlü latte kahvede krema yağ yine vardır. 580 kalori, 20 gram beyaz çikolata, 15 gram doymuş yağ bulunur. 250 gram hamburgere denktir. Şekerli köpüklü içeceklerde kremasız yağsız süt kullanın.

 

Sosisli veya hindili sandviç. Gerçek et olduğu şüphelidir. Az yağlı bile dese her sosis ürününde bolca yağ bulunur.

Az yağlı yoğurt. Protein ve kalsiyum açısından zengin olsa da ilave şeker oranına dikkat. Süt şeker oranı önemlidir. Düşük yağlı veya yağsız meyve katkısız yoğurt seçin.

Tahıllı gevrekler. %10 daha az kalorilidir. Yine şeker ve yağ oranı vardır. Az şekerli tam tahıllı ve taze meyve katkılı gevrekleri seçin.