Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Beslenme Hataları ve Sık Yapılan Beslenme Yanlışları

Vücudumuzun ana enerji kaynağı olduğundan ve günlük hayatımızdaki durumumuzla beraber beyin faaliyetlerimize kadar etkilediğinden beslenmeye, oldukça önem göstermemiz gerekmektedir. Ruhsal ve fiziksel açıdan, doğru şekilde olmayan ve yanlış olarak uygulanan beslenme alışkanlıkları olumsuz yönde etkiler. Ayrıca yaşam kalitesi ve yaşam süresini de azaltır.

Sık Yapılan Beslenme Yanlışları

En yaygın olan yanlış beslenme alışkanlıklarından bir tanesi iyi bir beslenme düzeninin kilo vermeyi sağlayacağı ve kilo verene kadar gıda alımını azaltma düşüncesidir. Halbuki düzenli beslenme ile kilo verme değil uygun kilo düzeyine ulaşılır. Yanlış beslenmeyle ise kilo kaybının yanı sıra fazla kilolar da kendini gösterebilir. Kilo vermek üzerine inşa edilen beslenme düzeni oluşturmak bu yanlışlığın önüne geçecektir.

Kısa vadede kilo vermemizi sağlayan tek tip beslenme rejimine geçmeye çalışmak da iç organlarımıza, derimize ve güzelliğimize son derece zarar verecektir. Ayrıca uzmanlar tarafından doğrulanan hızlı verilen kiloların aynı hızla diyet sonrasında geri alındığı bir gerçektir. Bu nedenle sadece sebze, sadece et, meyve ve içecekler gibi tek yöne kayan sağlıklı olmayan beslenme alışkanlıklarından uzak durmak gerekmektedir.

Yapılan uygunsuz beslenme alışkanlıklarından biri de öğün atlamak ya da tek öğün ile günü bitirmektir. Öğünlerin yanlış seçimi, vücudun hormonal ve kimyasal dengesini bozacağından dolayı, bu tür beslenme çeşitleri başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

Vücut kimyasını bozan ve istenmeyen rahatsızlıklara sebep olan fast food ve benzeri hazır gıdalardan da uzak durmak gerekiyor. Evde kendi yaptığınız yağ, karbonhidrat ve protein dengesi düzgün olan taze yemekler hazırlayarak daha sağlıklı beslenmeyi sağlayabilirsiniz.

Kısa süreli uygulanabilecek olan hızlı yemek, çok fazla sos ve katkı malzemeleri kullanmak gibi ömür boyu sürdürülemeyecek olan beslenme alışkanlıkları yerine uzun vadeli bir şekilde genel bir denge sağlamak en doğrusu olacaktır. Böylelikle hem ideal kilonuza ulaşabilir hem de sağlıklı bir şekilde yaşayabilirsiniz.