Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Beslenme Değişiklikleri Eklem Ağrılarına İyi Gelir Mi?

Sadece zayıflamak ve sindirime yardımcı olmak için diyet yapılmıyor. Eklem ağrılarını da hafifletebiliyor.

Kronik eklem ağrılarını doğru beslenerek atlatabiliriz. Osteoartritten birçok kişi muzdarip. Diz, kalça, dirsek gibi eklemlerde ağrı yapar. Kondroitin olarak adlandırılan bir glukozam takviyesi bu ağrılarda oldukça yardımcı. Günde 1500 mg bu takviyeden almak romatizmal ağrılara iyi geliyor. 40 yaş üstü hastalarda etkisi daha büyüktür. El ağrılarını da hafifletir.

Bu madde içeriğindeki moleküller çok iyi emilir ve işlevi üstündür. Yüksek antioksidan içeriği ile taze vişne suyu da artrit ağrıları ile savaşıyor. Koşu renkli meyveler ile tüm sebzeler iltihaplanma ve eklem ağrılarına iyi gelir. Romatoid artrite ise anti -inflamatuar gıdalar ve takviyeleri iyi geliyor. Omega 3 yağ asitleri başta balık ve fındık tüketilmeli.

Fibromiyalji eklem ağrılarında ise kreatin takviyesi işe yarıyor. Kas hastalıklarında yani inflamatuar miyopatilerde ağrılarla savaşan minerallerin başında ise magnezyum geliyor. Magnezyum sitrar bileşiği takviye olarak alınabilir. İleri yaştaki kadınlarda etkilidir. Gut ağrıları için, meyve suyu ve soda tüketilmelidir. Ürik asit alınmalı, bol su içilmeli ve alkol alınmamalıdır. Deniz ürünleri, beyaz et, sebzeler, bakliyat, yumurta, süt tüketilir.