Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Beşinci Hastalık Nedir? Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Beşinci hastalık, yanaklar, kollar ve bacaklar üzerinde döküntüyle görülen bir virüsün yol açtığı bir hastalıktır.

Nedenlerinden biri, B19 insan parvovirüsüdür. Genellikle bahar aylarında okul öncesi ve okul çağındaki çocukları etkiler. Hastalık solunum yolu sekresyonları ile temas yoluyla bulaşır. Belirtisi ilk olarak yüzün iki tarafından belirerek kendini gösterir. Yanaklar parlak ve kırmızı olur. Vücutta döküntüler başlar.

Merkezden dışa doğru dantelli bir ten görünümü vardır. Bazı durumlarda ateş görülür. Hamile bir kadın bu virüsle enfekte olursa doğmamış bebeğinin cildinde bu zararlar oluşabilir. Yetişkinlerin çoğunda bu virüsün antikoru vardır ve genelde çocukları etkiler. Belirtileri; isilik, ateş, eklem ağrısıdır. Yanaklarda isilik görülür.

Kol ve bacaklarda ağrı ateş ve isilik en sık görülen belirtileridir. Bağışıklık sistemi sorunu ve anemi belirtileri olabilir. Basit bir kan testi ile enfeksiyon varlığı ve hastalık teşhis edilir. Aplastik kriz ve kalıcı anemi tanısında da bu test kullanılabilir. Hamilelerde de kan testi uygulanabilir. Çocuklarda tedavisi ateş ve ağrıları gidermek için verilen ağızdan alınan asetaminofen ilaçlarıyla yapılır.