Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Bel Fıtığı Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Omurga aralarında yapıyı oluşturan omurlarda yığılma ve dizilenme oluşmasıyla bel fıtığı görülür.

İntervertebral yani omurlar arası amortisör görevi gören kemikler düz, yuvarlak ve yastık görevindeki disklerdir. Diskler, yumuşak jel benzeri dış liflerle korunmaktadır. Disk kayması ya da yırtılma sonucu fıtık oluşur. Omurlara yüklenen bu basınç ağrı yapar. Fıtıklaşan nükleus pulposus bölgesi ağrıları disk sinirlerine de yansır.

Bel fıtığı en çok bacakları etkiler ve siyatik oluşturur. Belde fırlayan diskler, kalça ve bacaklarda ağrı ve siyatik yapar. Bacak ve ayakta karıncalanma ile uyuşma yapar. Kas zayıflığına neden olur. Kürek kemiği ve çevresinde ağrı, omuz, kol, el ve parmaklarda ağrı, boyun ve sırt ağrısı, güçsüzlük ve uyuşma yapar.

Disk halkalarının zayıflaması ve kayması sonucu bel fıtığı görülür. Yaşlanma, dejenerasyon, kilo alma, yanlış ağırlık kaldırma ve yanlış hareketler ile oluşmaktadır. Nörolojik ve ortopedik muayeneler yapılarak teşhis edilir. Röntgen, MR, tomografi ve EMG taramaları yapılır. İstirahat, ilaç, fizik tedavi, buz tedavisi, iğne veya cerrahi yöntemlerle tedavi edilir. Hareket kapasiteniz artar, ağrılar ve sertlik azaltılır. Fıtık ameliyatıyla durum düzeltilebilir. Omurga enjeksiyonları ile düzenli bel omurga egzersizleri çok faydalıdır.