Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Bel Ağrısının Sebepleri Ve Tedavi Seçenekleri

Bel ağrısı, göğüs kafesinin altından başlayıp alt sırt bölgesine uzanan bel ağrılarını içerir.

Şiddetli ağrı yaşanabilir ve genelde kendiliğinden gelişir. Belirtileri bu bölgede donuklaşma, bıçak ağrısı ve çekme hissidir. Düzgün yürünemez, oturulamaz bir şey taşınamaz. Genelde ağır yük kaldırma ve spor yapma sonucu gelişir. 3 aydan fazla sürerse kronik ağrı olarak kabul edilir. Ağrı 72 saat sürer ve geçmezse doktora başvurulmalıdır.

Bel ve sırt ağrılarının en büyük sorumlusu işinizdir. Omurga yapısını bozacak dengesiz yük kaldırma taşıma gibi aksi hareketler sebeptir. Çantanızı tek bir omuz, kol ya da elde ağır ve dengesiz taşımak da sebeptir. 30 yaşını geçen, kilolu, hareketsiz yaşayan, ağır kaldırma işlerinde çalışan kişiler bel ağrısı riskini her zaman taşır.

Kas gerilmesi, sırt ve bel ağrıları için evde bakım yapılabilir. Dinlenmek ve yatmak en kolay çözümüdür kendiliğinden geçebilir. Isıtma pedi, sıcak bir banyo, yoga yapmak, masaj ve akupunktur terapileri, doktorun önerdiği ilaçlar ve son çare olarak ameliyat ile tedavisi mümkündür. Omurilik çevresindeki bel fıtığı alınır spinal vertebra bölgesi genişletilir.