Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Beklenmedik Bazı Sorunlar, Neden Ve Çözümleri

Keskin derecede soğuk gıdaları tükettiğimizde bize neler olur? Soğuk sinirlerimize ve her hücremize işler. Baştaki kan damarlarına kadar etki eder.

Şişkinlik, keskin ağrı ve özellikle baş ağrısı görülür. Peki dondurma gibi çok soğuk şeyleri yedikten sonra bu belirtileri önlemek mümkün mü ve o belirtiler neler?

Aşırı terleme. Bu sorun çok yaygındır ve ruh haline de bağlıdır. Terleme avuç içi, ayak tabanı, koltuk altı gibi yerlerde sıktır genelde kötü kokar. Alüminyum klorür teri önler, botoks iğnesi, oral ilaçlar, ameliyat ve hafif elektrik akımları ile tedavi edilebilir.

Baş dönmesi. İç kulak sorunları, sinir hasarı gibi nedenlerle dakikalarca hatta saatlerce sürebilir. İşitme kaybı, kulak rahatsızlığı ve göz sorununa bağlı olabilir. Tedavisi nedenine bağlıdır.
Bademcik iltihaplanması. Bademcik ceplerinde asılı kalan şişkinliklerdir. Boğazda kötü bir tat verir bakterilere kapı açar. Bunlar alınabilir veya doktor kalmasını gerekli görebilir.

Kulak kiri. Düzenli olarak kulak çubuğu veya bezle kulaklar temizlenmelidir. Yoksa çınlama, ağrı, baş dönmesi, işitme kaybı görülebilir. Bir tüp takılarak kulak kiri uzun vadede temizlenebilir.
Göz seğirmesi. Göz kapağı spazmları rahatsız edicidir. Stres, yorgunluk, kafein, göz kuruluğu, nörolojik nedenleri olabilir. Genelde kendiliğinden geçer botoks iğnesi yapılabilir.

Göz altında mor halkalar. Yaş, yorgunluk ve uykusuzluk nedenleridir. Kozmetik çareleri vardır.
Aşırı kıl büyümesi. Ağartma, elektroliz, hormon tedavisi, lazer epilasyon yapılabilir.