Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Bebeklere Stres Öğretilemez, Stres Yaşatılabilir

Yeni araştırmalara göre bebekler annelerinde var olan stresi çekip üzerine alamazlar. Stres öğrenilebilen ve üzerine alınabilen bir durum değildir.

Kendi gelişimleri sürecinde ancak kendi streslerini yaşayabilirler. California Üniversitesi, San Francisco doktora öğrencisinin araştırmasında, uzun yıllardır sosyal bilimcilerin de üzerinde durduğu bu konu gündeme gelmiştir. Birinin duygusal deneyimleri bebeğini nasıl etkiler? Etrafındaki kişilere nasıl aktarılır? Duygular özellikle romantik çiftler arasında bulaşıcı olabilir. Örneğin aşk ve heyecan duygusu iki sevgili arasında paylaşılır ve aktarılır. Benzer çalışma anne-çocuk arasında da yapılmıştır.

Ebeveynlerin stresli ve zor yaşamları incelenmiştir. 12 ila 14 aylık bebekleri olan 69 anne gözlenmiştir. Kalbe çeşitli cihazlar takılarak değerlendirmeye alınmışlardır. Bir süre bebeklerinden ayrı tutulmuş ve sorular sorulmuştur. Gülümseyen başını sallayıp olumlu duran annelerin bebekleri bu duyguları gülümseyerek alırken, kaşlarını çatan annelerin bebeklerine negatif geri bildirim gelmiş ve ağlamaya başlamışlardır. Kardiyak stres belirtileri bazal kalp hızı ile çevreye iletilmiştir. Yani olumsuz duygular, stres gibi durumlar anneden bebeğe aktarılabiliyor.