Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Bebeklerde Orta Kulak İltihabı Nedir? Hangi Durumlarda Oluşur?

Bebeklerde orta kulak iltihabı olma oranı oldukça yüksektir. Bebeklerin kulaklarında oluşan ağrı nedeniyle sürekli ağladığı ve kulağını ellediği gözlemlenir.

 

Birçok ebeveyn bebeğinin ne için ağladığını çözemezken uzun süreli ağlama durumları karşısında hekime başvurularak bebeklerin kulaklarında orta kulak iltihabı oluştuğu öğrenilir.
Özellikle 6 ay ila 6 yaş arası bebek ve çocuklarda birçok kez orta kulak iltihabı yaşanır. Adından da anlaşılacağı gibi orta kulakta sıvı toplanması sonucu oluşan bir kulak problemidir. Orta kulak iltihaplanması sonucu östaki borusu denilen kısımda uyumsuz bir çalışma oluşarak, solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olmaktadır. 6 yaşını aşan çocuklarda orta kulak iltihabına yakalanma riski daha düşüktür. Orta kulak iltihabına neden olan faktörlerin başında mikroplar, bakteriler ve virüsler gelmektedir. Bağışıklık sisteminin oturmasına kadar bebek ve çocuklarda orta kulak iltihabına çok sık rastlanır.
Emzikli bebeklerde çok fazla karşılaşılır.
Mevsim değişiklikleri bebeklerde orta kulak iltihabını tetikler.
Özellikle kreş, anaokulu, yuva ve bakım evleri gibi toplu ortamlarda bakteri ve virüs ile karşılaşma orana daha fazla olur.
Sigara maddesi gibi ürünlerin tüketildiği ortamlarda da yine orta kulak iltihabına çok fazla rastlanır.
Tedavi edilmeyen orta kulak iltihabı duyma kayıplarına meydan olabilir. Bu nedenle küçük yaşlardaki bebek ve çocuklarımızı periyodik olarak kulak burun boğaz hekim kontrolünde bulundurmalıyız. Unutmamalıyız ki bebekler derdini anlatamaz ebeveynlerinin onu anlamasını ister.