Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Bebeklerde Kabızlık Problemi Ve Tedavisi Şekli

Bebeklerde kabızlık, sık sık rastlanan ve günlerce bebeğin dışkısını dışarıya atamamasından dolayı meydana gelen bir rahatsızlık durumudur. Yeni doğan ve sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde kabızlık durumu fazla yaşanmazken ek gıdaya geçmiş veya sadece mama ile beslenen bebeklerde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur kabızlık.  

Kabız olan bebeklerde, 1 hafta boyunca kaka yapamama durumları görülebilir. Bebek karnında şişlik veya bebekte kusma gibi olumsuz durumlar yaşanmıyorsa bu durum diğer bebeklerde de yaşanan normal bir durumun aynısıdır.
Bebeklerde kabızlığa neden olan diğer bir etken ise annenin kabız olmasıdır. Annenin tüketmiş olduğu karbonhidrat ağırlıklı besinler anneyi kabız olmaya sürüklerken bebekte anne sütünden aldığı besinlerle normal olarak kabız olabilmektedir.
Bebeklerde kabızlığı önleme Yöntemleri;
Bebeklerde yaşanan kabızlık için tedavisi için Hekim kontrolünde verilen bitkisel fitiller uygulanarak bebeğin kakasını yapması sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra yine Hekimin önermiş olduğu ağızdan verilen bağırsak düzenleyici (peribiyotik) damlalar sayesinde de kabızlık sorununu ortadan kaldırabilmektedir. Bazen tüm bunlara gerek kalmadan kullanılan mama veya alınan karbonhidrat ağırlıklı ek besinler değiştirilerek, kabızlık kendiliğinden ortadan kalkabilmektedir.