Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Bebeklerde İştahsızlığa Sebep Olan Nedenler

İştahsız bebekler, anne ve babalarına en büyük üzüntüyü veren bebeklerdir. Tüm gün bir kâse çorbayı iştahla içirebilmek için bebeklerinin arkasında koşuşturanların, en büyük çilesidir iştahsızlık.
İştahsız bebeklerin, iştahsızlığına sebep olabilen birçok farklı sebep bulunabilmektedir.
İştahsızlık, bebeğinizin herhangi bir rahatsızlığından dolayı ileri gelebilir.

 

Bebeklerde yaşanan üst solunum yolları enfeksiyonları, ateşli hastalıklar vs. durumlarında birkaç günlük yemekten kesilme hali beklenen ve geçici bir durumdur. Hekim kontrolündeki doğru bir tedavi sayesinde bu iştahsızlık bir süre sonra ortadan kalkabilir.
İştahsızlık, bazen bebeğin psikolojik durumuyla alakalı bir durumda olabilir. Ayrılmış ebeveynler, işe giderken anneden ayrılma, kardeş kıskançlığı gibi sebepler bebeği kendi içinde üzen psikolojik sebeplerdendir.

Bu nedenle bebek üzüntüsünden dolayı yemekten ve içmekten kesilerek iştahsızlık gösterebilir. Aileler bu durumuna kendi aralarında bir orta yol bularak, bebeklerinin mutlu olmaına ve iştahının açılmasına katkı sağlayabilirler.

İştahsızlığı ortaya koyan son ve en önemli, en fazla yaşanan durum ise anne babaların yapmış olduğu beslenme hatalarıdır. Bebeklere gelişi güze verilen zamansız atıştırmalıklar, bebeklerin midesini doldurarak öğünlerde az yemek yemesini sağlamaktadır.

Yüksek kaloriye sahip hazır abur cuburlar bebeğin yemek ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır. Masaya dahi oturmak istemeyen bebeklerini gören ebeveynler iştahsızlıkla ilgili şikâyet etmektedirler.

Bu durumu ortadan kaldırmak bebekleri masaya oturtabilmek için bebeğin gerçekten acıkması beklenmeli ve asla öğün öncesinde atıştırmalık verilmemeli gerekirse yemek sonrası ve bir kez hak tanınmalıdır. Bu sayede bebekler her pişen yemeği büyük bir iştahla yiyebilecektir.