Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Bebek Yolda, Peki Siz Ne Kadar Hazırsınız?

Bebeğin gelişi yaklaştıkça anneler evlerini daha güzel bir yuvaya dönüştürmeye çabalar.

Yemekler, uyku düzeni, ev ısısı, güvenlik gibi sorunlarla ilgilenirsiniz. Kilerinizi tahıllar, bakliyat, kuru gıdalarla doldurun, derin dondurucuda taze mevsimlik besinleri güzelce depolayın. Evinizi güvenli bir hale getirin. Fiş ve prizleri ortadan kaldırın, yükseklere monte edin. Devrilecek dolap ve eşyaları sağlamlaştırın. Kapıları iyice kilitleyin. Keskin döşemeleri gizleyin ve sağlamlaştırın.

Kabloları bağlayıp duvara monte edin. Su ısıtıcı, çaydanlık, ocak, fırın gibi şeyleri iyi gizleyin. Otomobilinize göre bebek koltuğu alın ve iyice bağlayın. Kayış ve kemerlerini sıkıca bağlayın, bebeğiniz arka koltukta güvenli seyahat etsin. Güvenilir ve uzman bir çocuk doktoru bulun. Doktoruyla bizzat tanışın, geçmişini araştırın.

Malum bebeklik ve çocukluk dönemi hassas geçer, sıkça hastalıkla karşılaşılabilir. Uyku sırasını eşinizle önceden konuşup planlayın. Kreşi eve ya da işe yakın seçin. Bakıcı olacaksa güvenilir biri olduğundan emin olun. Biberon, emzik, bez, örtüleri, mama setleri gibi şeyleri önceden temin edin. Bebek bakımı hakkında kitap, dergi, cd alın ve önceden bilgilenin.