Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Bebek Ve Çocukların Uyku Sorunları-1

Çok küçük bebeklerde genel bir sorun olan uyku bölünmesi ve diğer uyku sorunları ebeveynleri de etkiliyor.

İlk iki ay boyunca günde 12-18 saat uyumaları gerekir. Düzensiz programlı bu süreçler bölük bölük olduğunda işler zorlaşır. Üç aydan itibaren şekerlemeler dahil günlük uyku süreleri 14-15 saate düşer. Dokuz aya gelince %70-%80 gece uykuları düzelir. Üst üste 5-6 saat aralıksız uyuma düzeni gelişir.

Anneler onların uyku yardımcılarıdır. Tek başına uykuya dalmalarını öğretirler. Tekrar uykuya dalmalarını ebeveynleri sağlamalıdır. Uykulu olduğunda onu yatağına yatırın ve yanında fazla durmayın. Emziğini de verip ayrılın. Gece ortasında uyanınca kendi dalmayı öğrenmesi için gitmeyin.

Aşırı yorgunluk çocuklarda uykuyu getirir. Yeni yürümeye başlayan ve okul çağındaki çocuklar yeterli uyku alamayınca sinirli olurlar. Bu çocuklar günde 11-14 saat uyumalıdır. Yemek saati, oyun saati yaşayan çocuklar düzenli uyumalıdır, öğlen uykusu da önemlidir.

Geceleri onunla konuşmak, şarkı söylemek, yemek yemek, kötü alışkanlıklardır ve gece uykusunu kaçırabilir. 6 aylıktan itibaren kendi kendine uyuması önerilir. Hasta gibi görünüyorsa yumuşak ve sessizce konuşun, sırtını ovun kucağınıza bir süre alın ama beslemeyin. Karanlıktan korkuyorsa gece lambası koyabilirsiniz.

Yatmadan önce yapılacak her geceki rutinler uyumasını kolaylaştırır. Bir gece banyosu, masal anlatmak, uygun bir oyuncak ve hafif bir aperatif bunu sağlar. Bu rutin her gece aynı saatte aynı şeyler olmalıdır. 4 aylıktan itibaren bunu uygulayın.