Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Bebek Ve Anneler İçin Uykunun Önemi

Küçük misafirlerimiz bebeğimiz doğduğundan beri onun uykularının bölündüğü kadar annelerin de uykuları bölünmeye başlar.

İlk kez anne olanlar için bu tecrübe çok önemlidir. Uykunun ortasında çığlık atarak uyanan bir bebek paniğe kapılmaya yeter. Bebeklerin uyku düzenine alışması biraz uzun sürse de bu süreçte annelerin emeği büyük ve sabırla biraz da bilgi ve ilgiyle herşey güzel olur. Bebeğin uyku döngüleri hakkında tahmin de yürütmek güçtür.

Saatlerce de uyanık kalabilirsiniz yarım saat de. Açlık, altını pisletme, kötü sesler ya da rüyalar sonucu huzursuzlaşan bebek gece de olsa gündüz de olsa uykusundan ağlayarak uyanır. Eğer altının temiz, karnının tok olduğundan ve güvende olduğundan eminseniz, uykunuzu bölmeden bir bakıp tekrar yatın.

Odalarınız ayrı olursa uykunuzu alabilirsiniz. Uzmanlar bu şekilde her gece ve her dakika bebeklerle ilgilenmenin ters etki yaratacağını belirtiyor. Yaklaşık 3 ay boyunca bebeklerin uyku düzeni oturmaz. Yenidoğanlar 10-18 saat arasında uyur. İlk 3-4 aydan sonra uykuları düzelir anneler de rahatlar. İlk 3 aydan sonra her gece uyanmaya siz de son verirsiniz, artık bebeğiniz uykudan uyanıp tekrar uykuya dönebiliyordur.