Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Bebek Besleme Seçenekleri & Çölyak Riski

Bir bebeğin beslenme düzeni ve annesinin emzirme şekli o bebeğin çölyak kaderini belirliyor.

Çölyak hastaları bilindiği gibi glutene karşı bağışıklık reaksiyonu içindeler. Buğday, çavdar ve arpa gibi protein besinlerine duyarlılar ve tüketemiyorlar. Zamanla bu durum çocuğun büyüme ve gelişme düzenini de bozabilir. Beslenmesi kısıtlanabilir ince bağırsağa zarar gelebilir.

Norveç Oslo Üniversitesi araştırmacılarına göre, bebekleri glutenden uzaklaştırmayın. İlk 6 ay sonunda yavaşça glutene geçiş yapın. Uzun süreli emzirme ve glutene geçiş yapmamak çölyak başlangıcı nedeni olabiliyor. İlk 6 ay anne sütünden sonra emzirmeye yavaşça bırakın ve glutenli gıdaları bebeğinize vermeye başlayın.

Hatta beslenme uzmanlarına göre 4 aydan itibaren glutene alıştırma yapmak gerek. Hazır olduğunda katı gıdaya geçmek ve gıda alerjisini azaltmak adına bu önemli. Emzirme süresi 12 ayı bulursa ve katı gıdaya geçilmezse bebekte ileride çölyak riski oluşabilir.

1 yaşa gelmeden hayvansal gıdalar sütler, kuruyemiş, meyve, sebze, soyalı içecekler ve tahıllara başlanmalıdır. Ailede özellikle kardeşlerde çölyak varsa o kişide de görülme olasılığı artar.

Glutenle geç tanıştırılan bebek ve çocuklarda çölyak görülme oranı %27 daha fazla. Emzirmenin normal tutulması ve 4-6 ay arasında glutene başlanması %49 oranında bu riski ortadan kaldırıyor.