Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Bebeğinizin Öğrenme Ve Gelişme Sürecini Takip Edin

Bir sene boyunca bebeğinizi izleyin ve nasıl geliştiğini görün.

1. Ay. Onunla yakın olun ve birlikte zaman geçirin. İlk aydan uzamaya başlayacak. Gözleri gelişmeye başlayacak. Yüzlere ve seslere odaklanmaya başlayacak uyurken gözlerini elleriyle ışıktan koruyacak.

2. Ay. Elleriyle siz şarkı söylerken alkış tutacak yani çırpıştıracak. Görme ve dokunma becerileri gelişecek. Ses taklitleri, el, göz koordinasyonu gelişecek. Gülmeye de başlayacak.

3. Ay. Oynamaya ve ellerini kaydırarak kullanmaya başlayacak. Oyuncaklarını kavrayacak ve dönüp size bakabilecek.

4. Ay. Sosyal, motor ve dil becerileri gelişecek. Mutlu bir halde gevezelikler başlayacak öfkeli olduğunda bunu ağlayarak gösterecek. Gıdıklanma ve refleksleri gelişecek.

5. Ay. Göz ve kulakları sizinki gibi çalışmaya başlayacak. İletişim ve hafifçe konuşmalar başlayacak. Nesneleri işaret ederek ve kitap okuyarak onu eğitin.

6. Ay. Oturma kalkma ve hareket etme becerileri gelişecek. Sürekli hareket halinde olacak, tuvalete alışacak bir yerlere erişmeye bayılacak.

7. Ay. El becerileri özellikle kavrama ve tutması gelişecek. Küçük güvenli zeka oyuncakları alın. Çimlerde doğada oynatın. Ölçmeli şeyleri denetin.

8. Ay. İnsan bedenini yüzden başlayarak öğretin. Kelimelerin anlamları bu ayda öğrenilir.

9. Ay. Karton ve kağıtlar, kapı ve dolaplar, kapalı kutuda oyuncaklar ilgisini çeker. El göz dengesi oturtulur.

10. Ay. Gizli şeyler yapmaya bayılır. Nesne kalıcılığı ve yerleri öğrenilir. Bir şeyi saklayıp, nerede diye sorun ve göstermesini bekleyin. Elini üzerine koyarak bulmasına yardımcı olun.

11. Ay. Şarkı söyler dil becerileri gelişir. Soru sorun, öğretin, jest ve mimikleri öğrensin. Tvde veya filmdeki karakterleri örnek alın. Sesleri ve hareketleri izleyerek öğrensin.

Onlarla bu keyifli yolculukta hep beraber olun ve farklı gelişimlerini izleyin.