Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Bebeğinizi Nasıl Koruyabilirsiniz, Bazı Önlemler

Bebeklere her zaman her yerde her şey garip gelir ve merakla ona yaklaşmaya dokunmaya çalışırlar. Ev içinde ve dış ortamda bebekleri tehlikelerden nasıl koruruz?

Her ihtimale karşı tv, mobilyalar, ağır eşyalar, raflar bulunan yerlerde onları yalnız bırakmayın ve bunları askı, güvenilir üst raflar, çekmeceler gibi şeylerle uzaklaştırın. Mobilyaların köşe ve kenarlarına tampon koyun.
Tuvalet kapağı da başka bir tehlikedir. Klozet kapağına kilit koyun, meraklı bebekler içine girmeye çalışabilir.

Kablolar da tehlikeli olabilir. Duvara yüksek taraflara tüm kabloları iyice sağlamlaştırın. Elektrik tesisatı, bilgisayar ve diğer cihazları ve bebeğinizi güvenceye alın.
İlaçlar de meydanda bırakılmamalı. Çoğu bebek bunları içmeye çalışır. Yüksek yerlerde kilitli dolaplarda saklayın. Yemesini istemediğiniz tüm şeyleri bir torbaya koyup çöpe atın.

Elektrik çarpmasına karşı prizleri yüksekte tutun. Kapaklı olanları seçin. Boğulma ve çarpılma riski vardır. Önlerine büyük mobilyalar yerleştirin.
Erişmesini istemediğiniz odalara ve dolaplara kilit vurun. Temizlik ve kimyasal ürünler olabilir. Küçük ev aletleri, kablolu veya kesici aletler olabilir.

Arabada güvenlik tedbirini alın mutlaka bebek koltuğu monte edin. Bebeğinizi arabada arka koltuktaki bebek koltuğuna sıkıca emniyetle bağlayın.
Havuz ve su kenarlarında kilitli bir kapı olmalı, etrafında çit olmalı, kapaklar ve alarm sistemleri gibi koruma tedbirleri olmalıdır. Yüzen oyuncakları havuzda bırakmayın.