Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Bazı Ağrı Kesiciler Ağrıları Daha Da Şiddetlendirebilir

Nature Chemical Biology dergisi ve araştırmalarına göre bazı ağrı kesici ilaçlar ters etki gösterip ağrıyı artırabiliyor.

Ağrılarda ilaç aldıktan sonra bir artış görünce şaşırmayın. Ağrı tespitinden sorumlu sinirler moleküler bir anahtar ile kısa devre yaparak ağrıları önlemeyi durduruyor ve geçişine izin veriyor. Yani ağrıları hisseden sinirlere izin veriyor. Ağrı işlevleri önemli bir alarm sinyalidir. Sıcaklık, keskin bir nesnenin batması ve potansiyel bedensel zararlar hemen ağrı reseptörleri tarafından algılanır.

Hücresel düzeyde ağrılar deride ve alt sinirlerde hissedilir. Iyon kanalları bu sinirleri çevreleyen hücre duvarının içine gömülmüştür. Bu küçük mikroskobik yollar aşırı soğuk ya da sıcak, mekanik basınç veya zararlı kimyasallarla uyaranlara yanıt verecektir. Bir elektrik sinyali tepki için oluştuğunda beyne sinirlerle ağrı iletilir ve beyinde yorumlanır.

TRPM3 iyon kanalı ağrı kesicilerle bu şekilde bir birlik içindedir. Ağrıyı tetikleyen, hormonal, moleküler, iltihabi ve maddesel etkenleri algılar ve sinirlere iletir. Ağrı kesiciler böylece kısa devreye girer, elektrik sinyali iyon kanalıyla beyne gönderilir ve ağrı kesmenin yerine ağrının duyulmasını sağlar. Tahriş ve yanma hissiyle beraber ilaç aldıktan sonra ağrıların arttığını görebiliriz. Her ilacın içeriğini okuyup doktor önerirse içmeliyiz.