Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Baş Ve Boyun Kanseri

Ağız, burun, boğaz gibi baş ve boyun üzerinde ve yakınında yer alan bölgelerde görülen kanser türüdür.

Vücut boşluklarını nemli dokular kaplar. Ayrıca baş ve boyun kanserleri genellikle skuamöz hücreli karsinom olarak adlandırılır. Ağız boşluğu, tükürük bezleri, paranazal sinüsler ve nazal kavite, yutak, nazofarenks, orofarinks, hipofarinks, gırtlak ve lenf bezlerinde görülen kanser türleri baş ve boyun kanserleridir. Tütün ve alkol ürünlerini kullanmak en önemli risk faktörüdür ve nedenidir.

Oral seks ve HPV virüsü gibi cinsel nedenler, baş-boyun radyasyon taramaları gibi kimyasal nedenler, toz, alkol, tütüne maruz kalma, koruyucu maddelere maruz kalma, kötü ağız hijyeni, anemi gibi besin eksiklikleri, ortak eşyaların kullanımı gibi nedenleri vardır. Fiziksel muayene, endoskopi, lab testleri, röntgen, tomografi, MRI ve PET taramaları ile teşhis edilir.

Belirtileri; boğaz ve baş ağrısı, yutma güçlüğü, ses kısıklığı, ağızda değişimler ve rahatsızlık hissi, burunda kanama, şişkinlik, burun tıkanması, çene, yüz ve boyunda felç veya uyuşma, kulak ağrısı ve duyma güçlüğüdür. Ameliyat ile şişmiş ve kanserli lenf nodu alınır. Sinirler kesilir ilgili organ ve doku temizlenir gerekirse alınır. Yüksek enerjili X ışınları tümörleri öldürür. Radyoterapi ve kemoterapi tedavileri uygulanır.