Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Baş Biti Nasıl Önlenir Ve Tedavi Edilir?

Topluma giren, okula giden çocuklarımıza saç biti hakkında yeterli bilgi vermeliyiz.

Ortak eşyalar kullanmaması gerektiğini, dokunma ve paylaşım yoluyla hasta olabileceğini vurgulamalıyız. Tarak, fırça, toka ve saç aksesuarları, şapka ve bisiklet kaskları, eşarp, bere, kapüşon, havlu, kulaklık ve başlığı gibi şeyler kendilerine özgü olmalıdır başka çocuklarla bir eşya orta kullanılmamalıdır. Özellikle de baş ve saç eşyaları.

Oyun sırasında omuz, kol, bş bölgeleri birbirine çok yakınlaşır hatta değer. Baş biti olan arkadaşını eve getirmesi onunla vakit geçirip oynaması aynı sırada oturması hep bir nedendir. Dolap, çekmece, ortak elbise askıları sakıncalıdır. Birkaç haftada kafa derisinde yaşayabilen bitler kaşıntı yapar. Elleri yağlıyken saçlarına dokunup kaşımamaları gerekir.

Yatak örtüleri, yastık kılıfları kaynar suda yıkanıp iyice temizlenmelidir. Önleyici erken dönem tedbirleri de alınabilir. Çocuğunuzu saç diplerini sık sık kontrol edin. Küçük beyaz yumurtalar görebilirsiniz. Şapka, gömlek, eşarp gibi eşyalarını inceleyin. Her bit ilacı bitleri öldürmeyebilir. İlacın etkinliği ve güvenliğini artırmak gerekir. Derhal bir uzmana gitmek en doğrusu olacaktır. Ailelerin de erken teşhis etmesi işleri kolaylaştırır.