Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Baş Ağrısını Tetikleyen 10 Neden

Yediğimiz bir şey, yetersiz uyku ya da başka bir şey. Baş ağrılarımızın sebebi ne olabilir?

 

1. Kilomuz. Vücut kitle endeksi 30 üzerinde olan hafif obez kişilerde baş ağrısı sıkça görülüyor. Bu risk %35 oranında daha fazla. Şiddetli obezitede bu durum %80 ihtimalle mevcut.

2. Kişiliğimiz. Sert mizaç, takıntılı olma durumu gibi kişilik özelliklerimiz yani kötü yanlarımız baş ağrısı yapabilir. Gevşemeye çalışmak iyi gelebilir.

3. Cinsel yaşantımız. Seks, ön sevişme ve orgazm sırasında büyük baş ağrıları ve ani sancılar görülebilir. Erkeklerde daha çok görülür. Tümör veya anevrizma belirtisi olabilir.

4. Uyku durumumuz. Uykunuzu alamadıysanız biraz daha yatakta kalın. Mola vermeyen yorgun uykusuz kişilerde baş ağrısı tırmanır.

5. Banyonun duvar renkleri. Kokusuz ve modern bir banyo zemini ile duvarları ve hafif ferah bir ton size daha iyi gelecek.

6. Susuzluk. Meyve ve sebzelerden çorbadan içeceklerden yeterince su alın. Yeteri kadar su tüketin. Susuzluk oranımız baş ağrısı yapıyor.

7. Öğün atlama. Açlık baş ağrısı tetikleyicisidir.

8. Çok fazla kafein. Küçük baş ağrısına yardımcı olabilirken fazlası da ağrı yapar. Haftada en fazla 2 gün tüketin yavaşça kesmeye çalışın.

9. Hareketsizlik. Aktif kişilerde baş ağrısı daha az görülüyor. Stresi ve ağrıyı azaltmak için haftada 2-3 gün kardiyo egzersizleri yapın.

10. Uyku yoksunluğu. Gece ortalama 6-7 saat uyumamız gerekiyor. Uykusuzluk önemli ölçüde baş ağrısı yapıyor ve tetikliyor.