Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Baş Ağrısı Türleri Nelerdir?

Baş ya da kafa ağrısı birçok nedenden kaynaklanabilir. Kafa derisi, kafa ya da boyun ağrısının vuruş şeklidir.

Günler ve haftalar da sürebilir hemen de geçebilir. Bazı baş ağrısı belirtileri tehlikenin habercisidir. Çevresel değişim, stres, egzersiz, diyet değişimi gibi nedenler ve çarelerlerden etkilenir. Baş ağrısı çeşitlerine bir göz atalım.

Gerilim tipi baş ağrısı. Baş ağrılarının en yaygın türüdür. Baş çevresinde sabit bir zonkalam ve kaplayan ağrı duyulur. Gerginlik ve basınç eşlik eder. Kafa çevresinde lastik bant sıkılı gibi hissedilir. Yarım saat ile birkaç gün arasında sürer. Boyun, yüz, kafa derisi kaslarındaki bu ağrının nedenleri, stres, anksiyete, depresyon, çok fazla egzersiz, ya da rahatsız bir pozisyonda oturmak veya uyumak olabilir.

Migren. Zonklama ve titreşimli yoğun bir ağrı hakimdir. Genelde başın bir tarafını etkiler. Kan damarlarındaki sorunlar nedeniyle olur. Merkezi sinir sistemi bozukluğu da bir sebebidir. Bulantı, kusma, ışığa sese duyarlılık gibi belirtileri vardır.

Kümelenmiş baş ağrısı. Tekrarlayan ve aralarda ortaya çıkan türüdür. Uyku sırasında da görülebilir. Hızla gelir ve gözün arkasından bıçak saplantısı gibi hissedilir. Göz problemleri nedenleri olabilir. Genç erkeklerde sıkça görülür.

Sinüzit. Sinüs boşluklarındaki enfeksiyon dolması sonucu tıkanıklık ve ağrı görülür. Ağrıyla uyanılır kafa pozisyon değiştirdikçe ağrı artar.

 

Baş ağrılarının nedenleri şunlar olabilir; tümör, anevrizma, inme, sarsıntı, menenjit, ansefalit ve grip.
Çocuklarda davranış bozuklukları görüyorsanız acilen doktora gidilmelidir.