Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Balık Yağı Hakkındaki Gerçekler

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak kullanılan balık yağı takviyesi hakkında en doğru bilgiler yayınlanmıştır.

Omega 3 yağ asitlerini içerdiği söylenen bu besin takviyesi yararlı mı zararlı mı? Ulusal Sağlık Enstitülerine göre, kalp hastalığı, inme , depresyon , psikoz , dikkat eksikliği – hiperaktivite bozukluğu , Alzheimer hastalığı, kuru göz, glokom , yaşa bağlı makula dejenerasyonu , ağrı, göğüs ağrısı, diyabet, astım, gelişimsel koordinasyon bozukluğu , hareket bozukluğu , disleksi , obezite, böbrek hastalığı, osteoporoz , ağrı ve şişme, psoriasis, ağırlık kaybı, yüksek kan basıncı, görme sorunları gibi çok ciddi hastalıklara neden olabilmektedir.

Balık yağı takviyesi almadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Balık yağı bazı sorunların tedavisinde etkili olabildiği gibi bazı durum ve kişilerde bu sonuçlara yol açabiliyor. Potansiyel toksin etkileri, yan etkileri ve sürdürülebilir olması konusundaki endişeler kafa karıştırıyor. Omega 3 yağlarına vücudumuzun ihtiyacı fazladır ve bu takviyelerde omega 3 bolca bulunur.

Doymamış yağ asitleri olan eikosapentaenoik asit ( EPA) , dokosaheksaenoik asit ( DHA) ve alfa- linolenik asit (ALA) asitlerini içerir. Kalp sağlığı, iltihaplanma ve bilişsel sorunlara karşı oldukça etkilidir. Trigliserid ve kolesterol seviyelerini de düzenler. Damar sertliğine iyi gelir kalp krizi inme ve ölüm riskini azaltır. Kullanım şekli, dozu ve zamanlanamı hayati önem taşır. Doğru kullanılmadığında tehlikeli olabilir normal koşullarda ise oldukça yararlıdır.