Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Baldır Ağrılarının Nedenleri Ve Tedavisi

Alt bacaklarda yani baldırlarda ağrı şikayetleriniz ciddileşirse evde tedavi edilemeyecek bir durumsa tıbbi yardım almak şarttır.

Kemikler, eklemler ve kaslarla çevrili baldırlar çeşitli nedenlerle ağrıyabilir. Kas krampları ani, sıkı ve yoğun ağrılardır. Genelde kas yorgunluğu, sıcaklık ve susuzluk neden olur. Yaşlılarda, sporcularda ve klima ortamında çalışan kişilerde görülebilir. Hafifçe gererek masaj yapmak iyi gelebilir. Kaval kemiğinin kenarındaki bağ dokusu ve kas ağrıları iltihaplanınca shin atel ağrıları oluşur.

Sert yüzeylerde atlama gibi aktiviteler neden olur. Kas ve tendonlarda tekrarlayan aşırı ağrılar görülür. Ayak ve bacakların düz ve dışa dönük olarak dönmesi de sebebidir. Dinlenme, ilaç kullanma ve sert aktivitelerden kaçınma ile tedavi edilir. Kas ve tendonlarda iltihaplı yırtılmalar, baldır aşağısında topuklara kadar bölgede yırtılmadan ibarettir ve tendinit olarak adlandırılır.

Ağrı şiddetli olabilir. Aşil tendonlar kopmuş olabilir. Destekleyici ayakkabı giyilmesi önerilir. Kemik burkulmaları veya kırılmalarında dinlenme, buz uygulama, sıkıştırma, yüksekte tutma tedavileri önerilir. Atardamar ve kan damarlarında sıkışma ve sorunlar da bacak ağrısı yapar.

Kan pıhtılaşması, varisli damarlar, enfeksiyon, ekstremite periferik arter hastalığı nedenleri arasındadır. Diyabet, obezite, sigara, yüksek kolesterol ve tansiyon risk faktörleridir. Sigarayı bırakmak, sağlıklı beslenmek, egzersiz ve sağlığa dikkat etmekle önlenebilir. Bacak baldır ağrılarının belirtileri; uyuşukluk, karıncalanma, yorgunluk ve incelmedir.