Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Bakteriyel Vajinozis Nedir? Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Bakteriyel vajinozis, vajinada oluşan yaygın bir enfeksiyondur. Genellikle hamileler haricinde diğer kadınlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olmaz.

Bakteriler vajinanın doğal bir parçasıdır. Bir nedenle normal bakteri dengesi bozulur. Hızlı bir şekilde büyüyerek enfeksiyona neden olur. %50 belirti göstermediğinden tehlikelidir. Görülebilen belirtileri; beyaz veya renksiz akıntı, vajinada koku, akıntı, seksten sonra güçlü bir koku ve vajinada kaşıntı, daralma olabilir. 18-44 yaş arasında her kadında görülebilir. Cinsel hayatı olan ve olmayan kadında da görülebilir. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon varsa, birden fazla cinsel partneriniz varsa şüphelenebilirsiniz.

Muayenede mikropskopla inceleme olacaktır. Bu bakterileri öldürücü etken ilaçlar kullanılarak tedavi olunur. Flagyl adlı metronidazol etken maddeyi içeren ilaçlar verilir. Hap ya da vajinal jel olarak verilebilir. Yan etkileri, mide bozulması, ağzıda metallik, mide ekşimesidir. Alkolle birlikte almayın. Reçetesiz kafanıza göre ilaç almayın. Gebeliğin sadece ilk 3 ayında bu ilaç alınabilir. Mantar ilacı ve başka ilaçlar alınmamalıdır. Korunmayı, güvenliği, temizliği ve iyi beslenmeyi de unutmayın.