Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Bakteriyel Enfeksiyonlar Ve Nörovasküler Ağrılar

Bakteriyel enfeksiyonlar direkt olarak ağrı ve enflamatuar tepkileri tetikler ve ağrı algılayıcıları devreye sokar.

Enfeksiyonun bakteriyel türü tehlikelidir ve damar sinirlerine sızarak ağrı ve hastalık geliştirir. İspanyol uzmanların araştırmalarına göre, bakteriyel enfeksiyonlar ağrılara geçit veriyor ve yeni hedeflerine göre bu sorun için uyuşturucu içeren hedef bir tedavi planlanmakta. Bakteriyel enfeksiyonlar küresel bir sorun haline geldi.

Modern tıpta tedavisinin ilerlediğini görmek uzmanlara da hastalara da umut veriyor. Tehlikeli olan bu enfeksiyonlar, pnömoni, menenjit, bel soğukluğu, gastroenterit ve ciddi diğer sorunlara yol açıyor. Dış duvardan sızan bu bakteriler insanda çeşitli hastalıkları başlatıyor. En önemli türü lipopolisakkaridler.

Lokal yani bölgesel olarak serbest bırakılan bakteriler bağışıklık sisteminden de rahatça geçiyor. Sentinel bağışıklık hücrelerinin yüzeyinde özel bir TLR4 alıcısı ile temas ederek kimyasal bir şişme, doku hasarına neden olur. Bakterilen temizlenmesi ve iyileşmeyi sağlayan bağışıklık hücrelerinin serbest bırakılması sağlandığında bu sorun ortadan kalkacaktır.

Bağışıklığımız bu soruna yeterince hızlı cevap veremiyor. Akut ağrı, enflamasyon ve düşük kan basıncı-tansiyon gibi sorunlar bu sebeple görülebiliyor. Araştırmacılar, LPS TRPA1 proteini tarafından algılanan bir mekanik deformasyona neden olan duyusal sinir uçlarını çevreleyen zarın durumunu incelemiştir. Merkezi sinir sistemi sorunları buradan yola çıkar. Diş ağrılarına da neden olabilmektedir. Moleküler düzeydeki nörovasküler ağrıların kaynağı bu enfeksiyonlardır.