Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Bahar Aylarında Kalp Sağlığına Dikkat

Havaların soğuktan sıcağa geçişinde yani bu bahar aylarında kalbimize daha fazla dikkat etmeliyiz.

Kalp hastalığı, çevresel etkenlerin ve beslenme alışkanlıklarının giderek sağlığın aleyhine değiştiği toplumumuzda oldukça sık karşılaşılan bir tıbbi sorundur. Toplumdaki en sık ölüm nedeni kalp ve damar hastalıklarına bağlıdır. Toplumumuzun giderek yaşlandığı gözönüne alındığında, kalp-damar ve kanserle ilişkili ölüm ve 

hayat kalitesindeki ciddi bozulmaya daha çok şahit olunmaktadır. 

 

Kimler risk taşır? 

 

Kan basıncı yüksek, kan kolesterol düzeyi yüksek, şeker hastalığı olan, sigara içen, ailede erken yaşlarda kalp damar hastalığı olan ve belli yaşın üzerindeki kişiler (erkeklerde 40 yaş üstü, kadınlarda 55 yaş üstü veya menopoz sonrası) kalp hastalığına adaydırlar. Ayrıca fazla efor harcamayan, şişman, beslenme alışkanlığı karbonhidrat ve kırmızı et gibi besinlere odaklı kişilerde kalp krizi ve felç gibi olaylar daha fazla görülür. 

 

Beslenmenin önemi 

 

Yumurta ve tereyağı içeren hamur ürünleri gibi karbonhidrat ağırlıklı beslenme, fast-food, hazır yemekler, tuz ve margarin içeriği yoğun kuruyemiş, cips gibi aperatif ürünler, yoğun miktarda ve yağlı kırmızı et tüketimi, kremalı ve yağlı tüm tatlılardan kaçmak lazım. Kalp sağlığına uygun beslenme şekilleriyse; tahıl ve kepek ekmekleri, yumurta akı, yağsız süt ürünleri, sebze çorbaları, balık ve tavuk eti, yağsız sütle yapılan tatlılar, tüm taze ve dondurulmuş sebze ve meyveler, kuru baklagillerden oluşan beslenmedir.

   

Bu mevsimde kalbimize dikkat 

 

Bahar döneminde insan yaşamında ve ruh halinde oldukça fazla değişikliğe yol açabilmektedir. Özellikle haftada en az 5-6 gün yarım saat 45 dakikalık yürüyüşün kalp hastalığı, tansiyon yükselmesi ve kolesterol yüksekliği gibi sorunlarda hem tedavi edici hem de tedaviye yardımcı rolü tartışmasızdır. Özellikle taze olması sebebiyle insanlar sera ürünleri yerine bahar dönemine özgü sebze ve meyveleri tüketmek isteyebilirler. Baharın gelmesiyle daha çok yürüyüş yapmak veya beslenmeye dikkat etmek demek ilaçları veya tedaviyi bırakmak anlamına gelmemelidir. Özellikle kolesterol yüksekliği, şeker ve tansiyon hastalığı nedeniyle tedavi altında olup, kalp hastalığı riski yüksek kişiler veya kalp hastalığına yakalanmış kişiler bahar döneminin bu avantajlı kısımlarından yararlanırken tedavilerini aksatmamalıdır.