Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Bağışıklığa Yararlı – Zararlı 6 Etken

Uyku eksikliği bağışıklık sistemini çökertebilir. Soğuk algınlığı veya bir enfeksiyonun vücuda kolayca yerleşmesi için bağışıklıkta bir açık kapı bırakılması yeterlidir.

4-6 saatten daha az uyumak aşı olmamak gibi nedenlerle hasta oluyoruz. Stres hormonu için de uyku gereklidir. İnflamasyon ve stres açısından da yeterince uyumamak risklidir.

Egzersiz yapmamak zararlıdır. Günde 30 dakika yürüyün, koşun, spor yapın ama enfeksiyonla savaşmak için mutlaka egzersizi düzenli yapın.

Kapalı bir diyete hayır. Bakteri ve saldırganlar hücrelere beslenmeyle girebilir. Çok şekerli şeyler yemeyin. C, E vitamini, beta karoten ve çinko alın. Parlak renkli tüm meyveleri tüketin. Sebze yiyin. Sarımsak ve tavuk çorbası bakteri ve virüslerle savaşır. Mantar türleri de bağışıklığı destekler.

Daima stresli olmayın. Ciddi hastalıklara karşı sizi savunmasız bırakır. Hayatın her anını stresli geçirmeyin. Kronik stresle başa çıkmak için yoga ve meditasyon yapın. Terapiye gidin, yavaşlayın.

Çok fazla izole olmayın. Sosyal ilişkilerinizi güçlü tutun. Yakın arkadaşlarınızla bağınız sıkı olsun. Kendini yalnız hissedenlerin bağışıklığı kötü çalışır.

 

Mizah duygunuzu kaybetmeyin. Gülmek ve stresi atmak enfeksiyonlara karşı daha iyi mücadele etmenizi sağlar.