Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


BADEM İLE KİLO VERME: Badem Zayıflatır Mı?

Badem ile kilo vermek mümkün mü? Badem ile zayıflama hakkında size bazı tiyolar vermek istiyoruz. Badem ile zayıflamanın yolları:

Badem İle Zayıflama

Hem lezzetli, hem tok tutan, hem de zayıflatan yiyecekler zor bulunur. İşte onlardan bir tanesi badem…

Son dönemlerin mucizesi badem.

Kavrulmamış, çiğ, tuzlanmamış badem. Ceviz, badem, fındık, çekirdek, fıstık gibi uzun yıllardır yağlı tohumlar dediğimiz bu yiyeceklerin içerdikleri kaliteli yağ asitleri sayesinde kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu olduğu bilinmekteydi. Fakat fazla kalorili olduğu için diyet yapan kişilere önerilmezdi.

Bademin İçeriğinde Neler Var?

Çinko, demir, kalsiyum, potasyum, E vitamini gibi vitamin ve mineralleri badem içeriğinde barındırıyor. Bunların yanı sıra badem, omega-3 ve Ko enzim Q10 seviyesini yüksek miktarda barındırıyor. Kalp ve damar hastalıklarından bu enzim ve yağ asidi kişiyi koruyor ve yaşlanmayı yavaşlatıyor. Düzenli olarak badem tüketildiğinde kötü kolesterol olan LDL’yi %6-15 arasında düşürüyor.
Tüm bu faydalarının yanı sıra badem aynı zamanda zayıflatıyor. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre de bu durum kanıtlandı.
Çünkü içeriğindeki kaliteli protein ve sağlıklı yağlar sayesinde kişiyi uzun süre tok tutuyor. Sert bir yiyecek olduğu için uzun süre çiğnenmesi gerekiyor. Bu durum da kişinin çiğneme duygusunu tatmin ediyor.

Zayıflamak İçin Bademin Nasıl Tüketilmeli?

Çiğ, kavrulmamış ve tuzsuz bademleri tüketin.
Kabuklu ya da kabuğu kolay kırılabilir olmasına dikkat edin.

15’den fazlasını bir seferde yemeyin. Sayarak, küçük bir kaseye koyun. Çantanızda, iş yerinizde küçük paketler halinde hazırlayıp, yiyebilirsiniz.
Özellikle ara öğünlerde tercih etmeye özen gösterin. Bademin yanı sıra az yağlı süt ya da ayran da tüketebilirsiniz.
Tek başına meyveleri yemektense yanında bademle tükettiğinizde glisemik indeksini düşürmüş olursunuz. Bu durum da uzun süre tok kalmanızı sağlar.
Bir öğün olarak tüketmek istediğinizde 50 adet bademi yiyebilirsiniz.