Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Bacak Ateli Nedir, Nedenleri Ve Tedavisi

Bacakların bir yere koşarken yetişmeye çalışırken zorlanan çarpık kemik bölümünde oluşan ağrılı bir rahatsızlıktır.

Bacak atelinin nedenleri genellikle aşırı zorlama ve tahriş ile şişmiş kaslar, alt bacak kemiklerinde oluşan strese bağlı kırıklar ve düz ayak sendromudur. Bacak ateli çok yaygındır. Egzersizle birlikte gelen yoğun yorgunluk ve ağırlık bacaktaki yüzeyi değiştirir.

Asfalt toprak yolun kayması gibi bir durum gibidir. Dansçılarda bu rahatsızlık yaygındır. Bu sorunun tedavisi için 7 öneriyi sizlerle paylaşalım:
Genellikle kendi iyileşen bu rahatsızlıkta doktora görünmek ve fizik muayene ile fizik tedavi görebilirsiniz. Kırık tarama için röntgen ve kemik taraması yapılır.
Vücudunuzu dinlendirin. İyileşmek için zamana ihtiyacınız vardır.
Ağrı ve şişlikleri gidermek için buz uygulayın. 20-30 dakika 2-3 gün boyunca 3-4 saat aralıklarla ağrı azaltıcı buz uygulaması yapın.
Anti-inflamatuar ağrı kesiciler. Ibuprofen, naproksen ya da aspirin gibi steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar ağrı şişlik ve iltihap için uygundur. Kanama ve ülser gibi yan etkileri olabilir.
Açılı destek ayakkabısı giyin. Düz ayak sorununa yardımcı olabilir.
Doktorun önerdiği bazı egzersizleri uygulayın.
Kol ve bacak destekleyen sıcak etki yaratan Neopren kullanabilirsiniz.
İncik kaslarını güçlendiren fizik tedavi de önerilebilir.

Nadir durumlarda ameliyat gerektirebilir. Zamanla kendiliğinden de iyileşebilir.
Hasta bacağınız diğer bacağınız kadar esnektir.
Yine diğer bacak kadar güçlüdür, hızlı ve zorlamadan atlamalarda zorluk çekilmez. 3 ila 6 ay arasında iyileşme görülmektedir. Yüzmeyi deneyin. Destekli dolgulu ayakkabılar giyin, hareket etmeden önce bacak kaslarınızı ısıtın. Ağrı olunca durun, sert yüzeylerde yürümeyin durmayın.