Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


B Vitamini Yetersizliği Enflamasyona Ve Strese Neden Oluyor

Boston Tuft Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, düşük B vitamini düzeyleri enflamasyona ve oksidatif strese neden oluyor.

B6 vitamini eksikliği telafi edilmelidir. Kronik stres, depresyon, enflamasyon, bilişsel bozulma, hipertansiyon, obezite gibi pek çok sorunu beraberinde getiriyor. B6 vitamini eksikliğinde kardiyovasküler kalp damar hastalıklarına kolay yakalanıyoruz. Konsantrasyon güçlüğü yaşıyoruz. Homosistein düzeyleri dengesini kaybediyor. Glutatyon koruyucu antioksidan özelliklerimiz düşerek enflamasyonla karşı karşıya kalıyoruz ve yetersiz üretiminde oksidatif stres yaşıyoruz. Homosistein mekanizmaları ve düşük B6 vitamin düzeyleri kardiyovasküler hastalıklara kapı açıyor.

Beslenme durumundaki yetersizlik ve eksiklikler hastalandırıyor. B6 vitamini ve kompleksi piridoksin veya amino asitler ve uyku hormonu melatonine ek olarak nörotransmitter serotonin ve norepinefrin sentezi ile metabolize edilir. B6 vitamini de B12 vitamini de kırmızı kan hücreleri üretmeye yardımcı olur. Hücresel metabolik enerji için glikoz, protein, lipit ve karbonhidrat kaynaklarını dönüştürür. Arı poleni, biber, mantar, şalgam, yaz kabağı, ton balığı, morina, hindi, tavuk, lahana, brokoli, karnahabar ve turpgillerde yüksek oranda bulunur. B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12 vitaminleri günde max 200 mg tüketilir.