Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ayva Suyu Faydaları-Ayva Suyu Zayıflatırmı

Ayva Suyu Faydaları-Ayva Suyu Zayıflatırmı

Ayva Suyunun sağlığa olan yararları artık daha fazla gündeme geliyor ve basında yer buluyor. Ayva meyvesi ülkemizde bolca yetişen ve göreceli olarak ucuz sayılabilecek bir meyvedir. ulaşımı bu kadar kolay olan ayvanın tüketimi ise ne yazık ki istenen ve arzu edilen boyutlarda değil. Bunun nedenlerinden bir tanesi de ayva ve ayvadan elde edilen ayva suyunun faydaları konusunda insanlardaki bilinç, bilgi eksikliği olsa gerek diye düşünüyoruz. Şimdi sizlere ayva suyunun kullanılışı ve nelere iyi gelir sorularına yanıt veren yazımızı paylaşalım ve daha sonra Ayva Suyu Zayıflatırmı sorusunu yanıtlayalım.

Ayvanın içerisindeki vitaminler nelerdir?

Ayva suyu içeriğindeki C vitamini, kalsiyum, demir, protein ve karbonhidratlar ile birçok hastalığa karşı kalkan görevi görüyor. Kış aylarında sıklıkla karşılaşılan bronşit, anjin, öksürük gibi rahatsızlıklarda ayva suyu desteği ile tedavi süreci hızlanabiliyor. Uzmanlar üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde ayva ve ayva suyunu öneriyor.

Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, soğuk havalarda görülen öksürük, anjin, bronşit gibi hastalıkların tedavisinde ayva suyunun kullanılabileceğine dikkat çekiyor. Ayva suyunun pek çok faydalı özelliği bulunduğunu belirten İnanç, ‘Soğukların artmasıyla birlikte üst solunum yolu enfeksiyonlarında önemli bir artış gözleniyor. Vitamin açısından güçlü meyve suları bu hastalıkların yayılmasını engellerken, özellikle ayva suyu yoğun C vitamini içermesi ile tedavi sürecinde etkili oluyor. Ayrıca antiseptik özelliği bulunan malikasit ihtiva etmesi sayesinde enfeksiyonel hastalıklardan koruyor.’ şeklinde ekledi.

Ayva suyunun, kış hastalıklarının yanı sıra içeriğindeki vitamin ve mineralin kalp ve damar hastalıkları, ishal problemleri ve hazımsızlık sorunlarının tedavisinde de etkili olabileceğini belirtiliyor.

Ayva suyu zayıflatırmı

Ayva suyunun iyi bir iştah kesici olduğu bilinmektedir. Özellikle yemeklerden 30 ila 45 dakika öncesinde içilen 1 bardak ayva suyu, vücudun insülin dengesini sağlayacağı için kilo vermeye ve iştahı kesmeye yardımcı olacaktır. Özellikle tatlıya düşkün olan ve sırf bu nedenle kilosunu kontrol edemeyen zayıflayamayan kişiler için uzmanlar ayva suyu içmelerini öneriyorlar.