Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ayak Üşümesi Neden Olur-Ayak Üşümesinin Nedenleri

 

ayak üşümesi nedenleri tedavisi

ayak üşümesi nedenleri tedavisi

Ayaklarınız yaz kış fark etmeksizin üşüyorsa bunun bir takım değişik nedenleri olabilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, bu her hangi bir hastalığın habercisi olabileceği için bir doktora muayene olmanız faydalı olacaktır. Ancak damarlarda daralma gibi durumlarda da fiziksel etkenlerin etkisiyle ayak ve ellerde üşüme görülebilmektedir. Kışın ilk üşüyen yerler el ve ayaklardır. Bunun nedeni bu bölgelerin kanın daha geç ulaştığı bölgeler olmasıdır. Hava soğuk olduğunda el ve ayak üşümesi normal sayılırken, hava sıcakken el ve ayaklar üşüyorsa  bu durumun altında başka bir hastalık yatıyor olabilir. Dolaşım sorunları, kansızlık ve hormonal rahatsızlıklar gibi pek çok hastalığın belirtisi ayakların yaz kış üşümesidir.

Ayak Üşümesinin Nedenleri

Öncelikle ayak üşümesinin genel sebebi kan dolaşımı bozukluğudur. Kan dolaşımı bozukluğunda ayaklarınıza yeterince kan gitmez ve bu da ayaklarınızın üşümesine neden olur. Masa başı ilerde çalışanlarda daha sık görülen kan dolaşımı bozukluğu hareketsiz bir yaşam tarzının sonucudur. Gün içerisinde hareketli olarak, spor yaparak ve yürüyüş yaparak kan dolaşımını normale çevirebilirsiniz. Fakat kan dolaşımı bozukluklarının kan pıhtılaşması ve akabinde kalp rahatsızlıklarına neden olduğunu unutmayın. Bu nedenle eğer kan dolaşımınızda bir problemle karşılaşırsanız mutlaka bir doktora gözükmelisiniz.

Ayak Üşümesi Neden Olur?

Tiroid bezlerinin az çalışması da ayak üşümesi gibi belirtilere neden olur. Hormon üreten tiroid bezi sağlıklı bir vücut için oldukça önemlidir. Tiroid bezi olması gerekenden az çalıştığında yani hipotiroidi söz konusu olduğunda metabolizma yavaşlar ve halsizlik, cilt kuruluğu, halsizlik, kilo alımı gibi etkiler yaratır. Buna el ve ayaklardaki üşüme de eklenir. Hiptiroid ilaç tedavisi ile geçebilecek bir hastalıktır.

B 12 vitamini eksikliği anemisi yani kansızlık nedeniyle de ayaklarda üşüme görülebilir. B 12 vitamini eksik olduğunda vücutta yeterli sayıda kırmızı kan hücresi üretilemez ve pernisiyöz anemi denilen ve çoğu kişide görülen kansızlık ortaya çıkmaktadır. Kırmızı kan hücrelerinin olması gerekenden az sayıda üretilmesi vücut dokularındaki oksijen miktarını azaltır. Ayrıca baş dönmesi, halsizlik, mide ağrısı, nefes darlığı, baş ağrısı, el ve ayaklarda üşüme ile soluk yüz rengi gibi yan etkilere neden olur. Sinir sistemini de etkileyebilen B 12 eksikliği denge kaybına, uyuşmaya ve kaslarda güçsüzlüğe neden olur. Beslenmenize dikkat ederek, sindirim sisteminizi daha sağlıklı bir hale getirerek ve vitamin takviyeleri ile B 12 eksikliğini giderebilirsiniz.

Ayak üşümesi nasıl tedavi edilir

El ve ayaklar üşümeye devam ediyor ve yaptırılan tüm tahliller normal çıkıyorsa kas romatizması gibi bir rahatsızlık da söz konusu olabilir. Kas romatizmasının belirtileri oldukça net ve anlaşılırdır. El ve ayak üşümesi ile birlikte vücut kaslarının tümünde ağrı, sızlama, sabah uykudan uyanıldığında tutulma, sabah yorgun uyanma, akşama doğru bu yorgunluğun geçmesi durumları yaşanıyorsa kas romatizması kontrolü için doktora başvurulmalı. Kas romatizmasında genel şikayet her yerin ağrıdığı şeklindedir ve kadınlarda daha sık rastlanan bir sağlık sorunudur. Dengeli ve doğru beslenme, düzenli uyku ve egzersizler ile kas romatizmasından korunulabilir. Tedavisi için ise antidepresan, kas gevşetici ilaçlar ile fizik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Ayak üşümesi sigara, alkol ve stres gibi etkenler nedeni ile de olabilir. Ayrıca az su tüketimi, hormonlardaki dengesizlik de nedenler arasında yer almaktadır. Ayak üşümesi sorunu yaşayanlar öncelikle bir dahiliye uzmanına başvurmalı. Kan dolaşımı gibi bir sağlık sorunundan şüphelenildiği durumlarda ise kalp ve damar cerrahisi uzmanlarına gidilerek rahatsızlığın kökeni tetkikler ile iyice anlaşılmalıdır. Bu doğru tedavi için çok önemlidir.

Ayak üşümesine hangi doktor bakar

ayak üşümesi hormon bozukluğu gibi nedenlerden kaynaklanabildiği gibi dolaşım sistemi ile ilgili hastalıklar nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda iç hastalıkları uzmanı, endokrinoloji uzmanı, kalp ve damar hastalıkları uzmanı gibi değişik alandaki doktorların uzmanlık birikimi ihtiyacı doğabilir. Bu bakımdan ayak üşümesine neden olan sebeplerin kan testi gibi test yöntemleri ile tespit edilmesi önem arz etmektedir.

Ayak üşümesine bitkisel çözüm varmı?

Ayak üşümesine karşı çorap veya krem gibi bir takım geçici doğal çözüm tedavileri uygulansa da en etkili ve kesin çözüm, ayak üşümesine neden olan sebepleri ve hastalıkları ortadan kaldırmaktır.

Ayak üşümesine ne iyi gelir

Ayak üşümesine iyi gelen bitkiler, genelde pekmez, (üzüm pekmezi ve keçiboynuzu pekmezleri her ikisi de) tatlı, hamur işi tatlılar gibi vücuda enerji veren yiyeceklerdir. Ayrıca sıcak su ile ayak banyosu da ayakları sıcak tutacağı için ayak üşümesine iyi gelir. Yünlü çoraplar ve ayakkabılar da ayak üşümesinin çözümü olabilir.

Ayak üşümesi mide ağrısı yaparmı?

Ayak üşümesi şayet soğuk algınlığı ve halk arasındaki tabiriyle mideyi üşütmekten kaynaklı ise bu durumda mide ağrısına neden olabilir. Bu kişilerde soğuk terleme, ishal gibi belirtiler de görülebilir.