Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ayak Sağlığı İçin En Kötü Ayakkabılar

Yüksek topuklu ve sıkı dar rahatsız ayakkabılar kemikler bilek ve topuk arasında incinmelere ve acıya sebep olur.

Yürüyüş bozukluğu başlar ve ayak sağlığı bozulur. Kemik deformitesi sonucu hayatımız zorlaşacaktır. Doğal olmayan ayak pozisyonu buna sebebiyet verir. Ayağın doğal duruşu bu ayakkabıların içinde bozulur ve kemikler ayakkabı şekline göre yönlenir ve bağlar zorlanır.

Eklem ve metatarsal kemiklerin yapısını zorlayan bu kritik duruş hatasını sunan ayakkabılardan uzak durun. Kemiklerde oluşan çok fazla baskı onları çevreleyen sinirleri de yıpratır. Kronik gerilim ve rahatsızlık kırıklara yol açabilir. Daha az topuklu daha alçak ayakkabılara yönelin.

Kemik kırılmalarını önler. Ayak pozisyonu etkilenmeyecektir. En fazla 2 cm topuk önerilir. Yüksek topuklar ayak bileğini burkmaya da sebep olur. Yan taraflarda görülen burkulma sıkça yaşanır. Ayak bileği ile bağ arasındaki topuktan ötürü aşırı mesafe bunu sağlar.

Şiddetli burkulmada bağ yırtılabilir. Uzun dar ve sivri topuklu ve sivri burunlu stilettolar da giyilmemelidir. Ağırlığınızı daha eşit ayaklara dağıtan tıknaz topuklar tercih edilmelidir. Kemer desteksiz ayakkabılar da risklidir. Ağrıyı önleyen ortopedik ayakkabılar genelde giyilmeli özel ayakkabılar topuk desteklidir ve sağlıklıdır.