Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ayak Kokusunu Tamamen Ortadan Kaldırabilirsiniz

Ayak kokusunun çeşitli sebepleri olabilmektedir. Ayak kokusunu meydana getiren terleme olayı ve terlemeyle beraber ayakkabılar içerisinde üreyen bakteri ve organik asitler ayakların kokmasını sağlamaktadır.

Keskin ve rahatsız edici şekilde kokan bu bakteriler; ayakkabının içerisinde, çoraplarda ve ayak üzerinde yapışır kalır. Ayaklar yıkanmadığı sürece gidilen her ortamda kişinin ayakları kokar. Ayrıca ayaklar yıkansa dahi aynı ayakkabılar giyildiğinde yine ayaklarda ayak kokusu devam edecektir.

Ayak kokusunu tamamen ortadan kaldırmak için yapılması gerekenler;

Ayak kokusunu gidermenin ilk yolu ayakların terlemesini önlemektir. Bunun için mevsimine uygun ayakkabı ve çorap tercihi yapılarak en başta terleme olayının yaşanması önlenmelidir.

Çok hareketli bir gün geçirdiğiniz için ayaklarınızın terlemesine sebep olmuş olabilirsiniz buda ayak kokusunu beraberinde getirdiğine göre yapılması gereken ayakkabıları açık havada alarak havalandırmak ayakları da su ve sabun ile yıkamak olmalıdır.
Mevsim her ne olursa olsun ayaklarınızın hava almasına imkân sağlayacak türden ayakkabılar kullanmaya özen gösterin.
Günlük olarak çoraplarınızı değiştirin.

Sürekli olarak aynı ayakkabıyı giymek kiri ve teri beraberinde getirir ara sıra değişik ayakkabılardan yararlanarak ayak kokusu oluşumunu engelleyin.

Ayakkabılarınızı 6 aylık periyodlarla yıkayın. Almış olduğunuz ayakkabınızı yıllarca temizlemeden giymeyin.

Bu durum, ayak sağlığınız için sağlıklı bir durum değildir. Bunun yerine elinizde veya uygun bir programda çamaşır makinanızda yıkayabilirsiniz.

Ayaklarınız ayak kokusuna karşı dirençsizse ayaklar için üretilmiş olan deodorantlardan yararlanın.

Çinko içeren besinlere beslenerek çok fazla terleyen ayak probleminizi en aza indirin bu sayede ayak kokusu probleminizde de azalma gerçekleşir.

Yukarıda saymış olduğum önerilere rağmen ayak kokunuz devam ediyorsa podiyatra hekimine görünerek ayak kokusu için tıbbi destek alınız.